Klılıçdaroğlu'ndan Dünya Çiftçiler Günü mesajı

"Dünya Çiftçiler Günü" nedeniyle bir mesaj yayımlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendi çiftçisi yerine, elalemin çiftçisini destekler duruma düşen AKP İktidarı'nda  sadece saman değil, Kurban Bayramı'nda da kurbanlık ithal edildiğini hatırlatarak, bu durumu kınadı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Dünya Çiftçiler Günü" nedeniyle yayımladığı mesaj şöyle ;

"14 Mayıs yalnız bizim çiftçilerimiz için değil, Dünya çiftçileri için de çok önemli bir gün. Bu nedenle 1946 yılında Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu'nun kuruluş tarihi olan 14 Mayıs her yıl Dünya Çiftçiler Günü olarak değerlendirilir. Her ülke hem kendi ülkesinin, hem de dünya genelinde çiftçilerin durumunu, üretimi, tüketimi, sorunları ve bu sorunların çözümünü Dünya Çiftçiler Günü'nde masaya yatırır.

Böylesine önemli ve anlamlı bir günde biz de kendi ülkemizin çiftçisine baktığımızda ne yazık ki iç açıcı olmayan bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz.

Tarım sektörümüz istihdamın %25'e yakın, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın ise %9'a yakın bir kısmını oluşturuyor.

Bir zamanlar tarımda kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan ülkemiz AKP iktidarınca izlenen yanlış, eksik ve tutarsız politikalar sonucunda ne yazık ki "kendine yeter" olma özelliğini kaybetmiştir.

Bugün ne yazık ki 478 milyon dolarlık ihracat fazlamıza karşın 1 milyar 367 milyon dolar ithalat eksiğimiz vardır.

Sonuç olarak kendi çiftçisi yerine elalemin çiftçisini destekleyen AKP iktidarı Türkiye’yi "Tarımda Net İthalatçı Ülke" durumuna düşürmüştür.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu hükümet döneminde saman, Kurban Bayramı için kurbanlık hayvan, genetiği değiştirilmiş (GDO) mısır ve soya ithal edildi.

Yine,  dünya fındık üretiminin yüzde 70′ini gerçekleştiren ülkemizde, AKP iktidarında fındık ithalatı da gündeme geldi.

Bu konuda yapılması gereken bellidir. Başta AB-ABD olmak üzere kendi çiftçisini destekleyen her ülke gibi bizim de kendi çiftçimizi desteklememiz lazımdır.

CHP iktidarında çiftçi kooperatifleri çağın şartlarına göre tekrar canlandırılacak ve modern destekleme politikaları ile çiftçilerimiz düşürüldükleri yerden kaldırılacaklardır."

    Çarşamba, 14 May 2014 12:08

Bağlantılı Konular