Loğoğlu: “AKP mitinglerine verilen ad ‘milli iradeye saygı. Ne ilgisi var, bu safsatadan ibarettir."

Loğoğlu, Başbakan’ın izlediği politikanın Türkiye’yi sadece germediğini, aynı zamanda yalnızlaştırdığını belirtti.

Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu  Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, halkın endişeli olduğunu belirterek, “bu karmaşanın üstünde politika yapmaya, kışkırtmaları, kutuplaşmaları daha da artırmaya çalışan bir iktidarın bulunduğunu” belirtti.

AKP’nin hafta sonunda gerçekleştirdiği mitinglere değinen Loğoğlu basın toplantısında şunları söyledi;

“Mitinglere katılan kalabalıkların  nasıl toparlandığını herhalde hepiniz tahmin ediyorsunuz. O tarafını geçelim ve ‘herkes kendi iradesi, arzusuyla geldi’ diyelim. Şimdi bu mitinglere verilen ad ‘milli iradeye saygı’ idi. Bu safsatadan ibarettir. meydanlarda topladığınız o insanlara karşı bir o kadarı sokaklara çıkıyor. Sokaklarda Türkiye’deki bu gidişatı protesto ediyorlar. Bu milli iradeye saygı değildir. Bu milli iradenin Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından gasbıdır. Çünkü milli irade yüzde 90, yüzde 50 meselesi değildir. Milli irade yüzde 100 meselesidir. Bunun dışında hiç kimsenin kalmaması gerekir. Milli irade Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iradesi değildir, Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından gasp edilecek bir irade de değildir. Hiçbir demokratik ülkede o ülkenin yönetimi, halkını halka karşı ayaklandıramaz. Bu mitingler halkın diğer geri kalana karşı ayaklanması, meydan okuması anlamına gelir.”

Loğoğlu, “Türkiye’de demokrasi bitmiştir, hukukun üstünlüğü diye bir şey kalmamıştır, hukuk devleti yok olmuştur” iddialarının her geçen gün daha koyu bir renk aldığını belirterek,  Başbakan’ın izlediği politikanın Türkiye’yi sadece germediğini, aynı zamanda yalnızlaştırdığını belirtti.

Başbakan’ın bütün dünya medyasına, Avrupa Parlamentosu’na, Avrupa Konseyi’ne de meydan okuduğuna dikkat çekerek,  ”Hem içeride kavgalı, hem dışarıda kavgalı. Bu Türkiye’ye yakışan bir şey değil” dedi.

Loğoğlu, Gezi Parkı ile başlayan gösterilerin Türkiye’de demokrasiye, hukuk devletine, temel hak ve özgürlüklere sahip çıkmanın bir başlangıcı olduğunu ve orta vadede bu değerlerin galip geleceğini düşündüğünü söyledi.

Olaylarda çok sayıda milletvekilinin darp edildiğini, bir kısmının burnunun kırıldığını, hastaneye birkaç defa kaldırılan milletvekilleri olduğunu, polisin, kimliğini gösteren milletvekilinin eline vurduğunu belirten Loğoğlu, “Hem hukuksuz emirler veren yetkililer hem bu hukuk dışı emirleri uygulayan polisler mutlak suretle bir gün hesap verecektir. Yani hesabı verilmeyen bir suç hele hele Türkiye gibi adalete düşkün bir ülkede… Mutlaka hak yerini bulacaktır. Bu insanlar adalet önünde hesap vereceklerdir. Bunu unutmayalım, bunu polis arkadaşlar da unutmasın” şeklinde konuştu.

Loğoğlu, AK Parti’ye oy veren vatandaşların AK Parti yöneticilerinden daha akıllı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Öyle olmasaydı Türkiye bugün birbirine girmiş olurdu. Olmuyor. Neden? Çünkü insanlarımızda AKP’li olsun, CHP’li olsun hangi partiden olursa olsun veya olmasın bir sağduyu var. Bu Başbakan’ı, Adalet ve Kalkınma Partisi bakanlarını, yetkililerini aşan bir sağduyu. Buna güveneceğiz, bu sağduyunun devam etmesini isteyeceğiz ama hükümete de büyük sorumluluk düşüyor.

Hükümeti akla davet ediyoruz. Bu kutuplaştırıcı, kışkırtıcı, halkı halka karşı getirme, polisi halka karşı koyma politikasına son vermesini istiyoruz. Arada bir böyle söylem yumuşaklığı oluyor, ‘efendim sayın Başbakan ile görüşüyorlar’ gibi. Bunlara aldanmayın, bunlar politika değil, sadece hafif göz boyama, ortalığı geçici olarak rahatlatma. Öyle yumuşak söylemlerle bu işleri geçiştirme dönemi geçmiştir. Türkiye’nin ciddi çözümler bulunması gereken ciddi sorunları vardır.”

Loğoğlu, bugün G-8 toplantısının başladığını anımsatarak, CHP olarak G-8 konferansının Cenevre sürecine olumlu etki yapacak, destek verecek bir tarzda sonuçlanmasını temenni ettiklerini kaydetti.

    Pazartesi, 17 Haziran 2013 18:55

Bağlantılı Konular