Yakup Akkaya: "Türkiye'de 300 bin Polis, 570 İş Müfettişi var!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Büro Emekçileri Sendikası'nın (BES) 7.Olağan Genel Kurulu'na katılarak gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında geçtiğimiz günlerde TBMM'de kabul edilen MİT Yasasına değinen Akkaya, yasanın MİT'i "Yargılanamaz Ajanlar Ordusu" haline getirdiğini savunarak Alman diktatör Hitler'in kurdurduğu SS birliklerinin de benzer bir yasadan güç aldıklarını söyledi.

Demokrasi geleneğiyle bağdaşmayan bu uygulamayı eleştiren Akkaya, AKP hükümetinin iktidara gelmeden önce halka verdiği sözleri tutmadığını belirterek, yoksullukla mücadele edeceğini söyleyenlerin yoksulları unuttuklarını anlatarak: "Türkiye'de 12 milyon 225 bin kişi aylık 376 liranın altında gelir elde edebiliyor. Açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor. Diğer yandan Nüfusun %10'luk bir kısmı ülkenin tüm gelirinin %31,1'ini alıyor. Bir diğer ifadeyle 7,6 milyon kişi 247 milyar dolar gelir elde ediyor. İşte gerçek adaletsizlik budur." dedi.

Türkiye'nin üretmeden tüketen bir ülke haline getirildiğini savunan Akkaya: "Nüfusun %61,3’ünün borcu var. 2014 Türkiye'sinde 23 milyon 668 bin 942 kişi yoksul ve muhtaç durumda. Aile Bakanlığı'nın verilerine göre 23,7 milyon kişi sosyal yardım ve ödemeler ile yaşıyor." diyerek hükümeti eleştirdi.

Konuşmasında iş cinayetlerine değinin ve hükümetin denetim sorumluluğunu yerine getirmediğinden bahseden Akkaya, AKP'nin kısa sürede polis sayısını 140 binden 300 bine yükselttiğini ancak 1,5 milyon işyerinin denetlemek için sadece 570 İş Müfettişi'nin çalıştığına dikkat çekti. 570 müfettişin ise sadece 276'sının iş sağlığı ve güvenliği konusunda uzman olduğunu anlattı.

AKP'nin "Nerden Buldun Yasası"nı değiştirerek yolsuzluğun da önünü açtığını kaydeden Akkaya, Kamu İhale Yasası'nın tam 164 kez değiştirildiğini ve böyle bir örneğin dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığına dikkat çekti.

"Yolsuzlukla mücadele edeceğiz diyenler, yolsuzluğun ana kaynağı haline gelmiştir." diyen Akkaya, CHP kadrolarının emekçilerin hak ve özgürlükleri için mücadele etmeye devam edeceğini ve mücadeleci sendikalarla sonuna kadar dayanışma içinde olacakları söyledi.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 08 May 2014 18:14

Bağlantılı Konular