"Öğrencilerin, hükümetin eğitim politikalarını protesto ederken karşılaştıkları ceza örnekleri nelerdir?"

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, üniversitelerdeki soruşturmalara karşı soru önergesi verdi.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, iktidarın eleştirilere tahammülü olmadığını, en ufak tepkisi olan üniversite öğrencileri hakkında soruşturma başlattığını bildirdi.

Ali Demirçalı, TBMM Başkanlığına Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde öğrenciler hakkında açılan soruşturmaları ve sonuçlarını gündeme getirdi. Demirçalı'nın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan yazılı yanıt istediği sorular şöyle:

1- 2002-2014 yılları arasında Adana ilimizde toplamda kaç öğrenciye disiplin soruşturması açılmıştır?
2- Açılan disiplin soruşturmaları kapsamında kaç öğrencimize süresiz uzaklaştırma cezası verilmiştir?
3- Öğrencilerinin, hükümetin eğitim politikalarını protesto ederken karşılaştıkları ceza örnekleri nelerdir?
4- Adana ve çevre illerinde bulunan cezaevlerinde tutuklu olan öğrenci sayısı nedir?
5- 2010-2013 yılları arasında KPSS sonuçlarına göre Adana ilinde ikamet eden kaç vatandaşımız kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmiştir?
6- Adana ilimizde, Üniversite mezunlarında işsizlik oranı nedir? 2013 verilerine göre, her 10 işsizden kaçını üniversite mezunları oluşturmaktadır?
7- Adana ilimizde, yüksek öğretimde okullaşma oranı nedir? Başka deyişle; üniversite çağındaki (18-22 yaş) her 3 gençten kaçı üniversiteli olabilmektedir?
8- Adana'da, toplam işsizler içinde üniversite mezunlarının oranı nedir? Sosyal güvencesiz ve kayıt dışı çalışan üniversite mezunu gençlerimizin sayısı nedir?

Haber: Gerçek Gündem

    Cuma, 09 May 2014 17:39

Bağlantılı Konular