CHP'den tüyler ürperten cezaevi raporu

"300 kişilik yapılan cezaevinde 900'den fazla kişi kalıyor. Tecavüz olayının tekrarlanmaması için herhangi bir önlem yok."

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bir çocuğun tecavüze uğradığı Ceyhan Kapalı Cezaevine ilişkin hazırladığı raporda, "Cezaevinin fiziki koşulları nedeniyle tecavüz olaylarının tekrarlanmaması için alınabilecek bir önlem yok. 300 kişilik yapılan cezaevinde 900'den fazla kişi kalıyor" dedi.

Aytuğ Atıcı, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Ceyhan Kapalı Cezaevine yaptığı ziyarete ilişkin bilgi verdi.

Atıcı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, suça itilmiş çocuk sayısının 2008'de 62 bin 430 iken 2012’de 100 bin 831 olduğunu belirterek, "Yani suça itilen çocuk sayısı 4 yılda yüzde 70 civarında artmıştır" dedi.

23 Nisan 2014 tarihinde bir çalışma başlatarak cezaevlerindeki çocukları ziyaret etmeye başladıklarını ifade eden Atıcı, "İlk olarak Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevini inceledik" dedi.

Bu çalışmalar devam ederken Ceyhan Kapalı Cezaevinde bir çocuğa tecavüz edildiği haberi üzerine dün Ceyhan'a gittiklerini anlatan Atıcı, şöyle dedi:

"Yaptığım görüşmelerde ve yapılan DNA incelemeleri sonucunda olayın doğru olduğu ve yasal işlemlerin başlatıldığı bana bildirildi. Bu vahim olaydan daha vahimi ise tecavüz olayının tekrarlanmaması için herhangi bir önlem alınma imkânının olmayışıdır. Çünkü cezaevinin fiziki koşulları nedeniyle tecavüz olaylarının tekrarlanmaması için alınabilecek bir önlem yok. Tek tek koğuşları gezdik. Bir koğuşunu çocuklara ayrılmışlar. Çocukların ayrı odaları yok hepsi koğuş sistemiyle bir arada kalıyorlar. Tecavüz olayı gerçekleştikten sonra mağdur suçu bitiyor ve tahliye ediliyor fakat bu fiile bulaşan çocuk hala diğer çocuklarla birlikte kalıyor."

"300 Kişilik olarak yapılan cezaevinde 900'den fazla kişi kalıyor"
Atıcı, 300 kişilik olarak yapılan, bir yazı ile kapasitesi 600'e çıkarılan ancak 900'den fazla kişinin kaldığı Ceyhan Cezaevi'nin Türkiye'de benzer durumdaki diğer cezaevlerinden sadece birisi olduğunu söyledi.
Gerekli önlemlerin alınmasını isteyen Atıcı, "Bunları yapmaz isek cezaevindeki tecavüzler artmaya devam edecek" diye konuştu.

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanacağı enstrüman"
Bir soru üzerine Atıcı, “Recep Tayyip Erdoğan’ın bunu sadece ve sadece cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanacağı enstürman olarak görüyorum. Millete şunu haykıracak ‘bakın kendi bakanlarım hakkında bile soruşturma açtırıyorum’. Eğer aday olursa bu şekilde oy istemeyi planlıyor” dedi.

Haber: Gerçek Gündem

    Çarşamba, 07 May 2014 16:40

Bağlantılı Konular