CHP'den Meclis TV için önerge

CHP, TBMM TV'nin yayın saatlerinin azaltılmasının vatandaşların bilgi edinme haklarına etkisinin araştırılması ve TBMM'nin çalışmalarının yurttaşlara etkili biçimde aktaracak sistemlerin oluşturulması amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, Meclis TV için komisyon kurulması talep edildi.

Önergenin gerekçesinde, Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu'nun 21'inci maddesinde, "Kuruma tahsis edilen TV kanallarından biri olan TRT 3'ten TBMM TV aracılığıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi faaliyetleri yansıtılır" hükmünün bulunduğu belirtilerek şöyle denildi:

"Bu hüküm doğrultusunda 2011 yılına kadar, TBMM TV, TBMM Genel Kurulu'nun tüm çalışmalarını vermiştir. Ancak 2011 yılından sonra TBMM TV makas yemiştir.

Yaklaşık 3 yıldır TBMM TV, bütçe görüşmeleri dışında, TBMM Genel Kurulu'nun yalnızca 14:00-19:00 saatleri arasındaki çalışmalarını aktarmaktadır. Her ne kadar internet üzerinden TBMM TV yayınları izlenebilse de milyonlarca yurttaşımızın internet üzerinden bu yayınlara ulaşma olanakları bulunmamaktadır."

TBMM Genel Kurulu'nun saat 19:00'dan sonraki çalışmalarının, vatandaşların izleyebilmesinin engellendiği ifade edilen gerekçede, "Bu nedenlerle, TBMM TV'nin yayın saatlerinin 14:00-19:00 arasında sınırlandırılmasının yurttaşların bilgi edinme hakkına etkilerinin araştırılması ve TBMM'nin çalışmalarının yurttaşlara etkili biçimde aktaracak sistemlerin oluşturulması amacıyla bir Meclis araştırması açılması gerekli görülmektedir" denildi.

Haber: Gerçek Gündem

    Çarşamba, 07 May 2014 14:28

Bağlantılı Konular