"Nükleer reaktörler hangi projelerde kullanılmak üzere ithal edilmişlerdir?"

Sezgin Tanrıkulu, Ekonomi Bakanı Zeybekçi'ye sordu: "Türkiye'ni​n 2012 ve 2013 yıllarında ithal ettiği nükleer reaktörler ve nükleer reaktörler​le ilgili her türlü parça ile cihazlar için yapılan ithalat harcamalar​ının yapıldıkla​rı ülkelere göre dağılımı nedir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKÇİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

Ekonomi Bakanlığı resmi internet sayfasında Başlıca İthal Ürünler Başlığıyla belirtilen tabloda 2. Sıra ve 84 nolu Fasıl ile gösterilen Nükleer Reaktörler, Kazan, Makine ve Cihazlar, Aletler, Parçaların 2012 yılındaki ithalat tutarı 26 Milyon 316 bin dolar, 2013 yılındaki ithalat tutarı ise 30 Milyon 156 bin dolar olarak, yine Ekonomi Bakanlığı resmi internet sayfasında Başlıca İthal Ürünler Başlığıyla belirtilen tabloda 2. Sıra ve 84 nolu Fasıl ile gösterilen Nükleer Reaktörler, Kazan, Makine ve Cihazlar, Aletler, Parçaların 2012 yılındaki ihracat tutarı 11 Milyon 999 bin dolar, 2013 yılındaki ihracat tutarı ise 12 Milyon 994 bin dolar olarak belirtilmektedir.

Bu bağlamda;

1- Türkiye'nin 2012 ve 2013 yıllarında ithal ettiği nükleer reaktörler ve nükleer reaktörlerle ilgili her türlü parça ile cihazlar için yapılan ithalat harcamalarının yapıldıkları ülkelere göre dağılımı nedir?
2- Nükleer reaktörler ve nükleer reaktörlerle ilgili her türlü parça ile cihazlar hangi projelerde kullanılmak üzere ithal edilmişlerdir?
3- Nükleer reaktörler ve nükleer reaktörlerle ilgili her türlü parça ile cihazlar hangi kurum, kuruluşlar veya şirketler tarafından ithal edilmişlerdir?
4- Türkiye'nin 2012 ve 2013 yıllarında ihraç ettiği nükleer reaktörlerle ilgili her türlü parça ile cihazlar için yapılan ihracat tutarlarının yapılan ülkelere göre dağılımı nedir?
5- Türkiye'nin 2012 ve 2013 yıllarında ihraç ettiği nükleer reaktörlerle ilgili her türlü parça ile cihazların türleri nelerdir?
6- Nükleer reaktörler ve nükleer reaktörlerle ilgili her türlü parça ile cihazlar hangi kurum, kuruluşlar veya şirketler tarafından ihraç edilmişlerdir?

    Salı, 06 May 2014 12:39

Bağlantılı Konular