"1 Mayıs kutlamaları sırasında meydana gelen olaylarda kaç kişi yaralanmıştır?"

Sezgin Tanrıkulu İçişleri Bakanı Ala'ya sordu: "İstanbul'daki olaylar sırasında kolluk güçlerinin göstericilere karşı sapan kullandıkları göründüler basına yansımıştır. Bu yeni bir kararla alınmış bir uygulama mıdır? Kolluk güçlerine kaç sapan dağıtılmıştır? Sapan kullanma talimatını siz mi verdiniz?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlanmasın arz ederim.

Dr.M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Basına yansıyan görüntülere göre İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamaları sırasında Beşiktaş'ta bir grup polis memuru, yakaladıkları bir gencin boynuna poşu takıp fotoğrafını çekerek fişlemişlerdir. İstanbul Üniversitesi öğrencisi olduğunu ifade eden gence zorla poşu takılması akla daha önce poşu taktığı için yargılanıp tutuklanan Cihan Kırmızıgül davasını getirmektedir. Yurttaşların uydurma delillerle fişleyip yargılatılmaya çalışılması kamuoyunda derin bir kaygı ve tepki toplamıştır.

Bu bağlamda,

1- Beşiktaş'ta yakalanan bir gencin boynuna zorla poşu takıp fotoğrafını çeken polis memurları hakkında herhangi bir işlem yapacak mısınız?
2- Söz konusu genç hakkında nasıl bir işlem yapılmıştır? Çekilen fotoğrafları ne maksatla kullanılacaktır?
3- İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarında kaç kişi gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınan kişiler hakkındaki delillerin uydurma olup olmadığı Beşiktaş'taki olaydan sonra nasıl kanıtlanacaktır?
4- Poşu takmak suç mudur? Suç değilse, neden polis memurları Beşiktaş'ta bir gencin boynuna zorla poşu takıp fotoğrafını çekmektedir?
5- Kolluk güçleri 1 Mayıs'ta, yurttaşların yargılanması için "delil üretme" talimatı almış mıdır? Böyle bir talimatı kim vermiştir? Böyle bir talimat yoksa, Beşiktaş'taki uygulamayı nasıl izah edeceksiniz?
6- 1 Mayıs kutlamaları sırasında meydana gelen olaylarda kaç kişi yaralanmıştır? Kaç kişi biber gazı fişeklerinden, TOMA'ların tazyikli su sıkmasından yaralanmıştır?
7- İstanbul'daki olaylar sırasında kolluk güçlerinin göstericilere karşı sapan kullandıkları göründüler basına yansımıştır. Bu yeni bir kararla alınmış bir uygulama mıdır? Kolluk güçlerine kaç sapan dağıtılmıştır? Sapan kullanma talimatını siz mi verdiniz?
8- Sapan kullanma talimatı sizin tarafınızda verilmemişse, bunu kullanan kolluk güçleri hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?"

    Pazartesi, 05 May 2014 18:44

Bağlantılı Konular