Faik Öztrak: Yılın ilk 4 ayında enflasyon rekor kırdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Hükümetin 2014 yılı için öngördüğü yüzde 5,3'lük enflasyona daha yılın ilk 4 ayında yaklaşıldığını belirterek, "Önümüzdeki ay tüketici fiyatlarında yüzde 0,7'nin üzerindeki her artış yıllık enflasyonu çift haneye taşıyacaktır" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, rakamların 2014'ün Türkiye için kayıp yıl olacağını gösterdiğini ifade ederek şunları belirtti:

Enflasyonda ilk 4 ay rekoru
Nisan'da tüketici enflasyonu beklentilerin çok üzerinde artarak % 1,34 oldu. 2014'ün ilk 4 ayında ise enflasyon % 4,96 seviyesine çıkarak mevcut seride rekor kırdı. 12 aylık enflasyon Nisan'da % 9,38 ile son iki yılın en yüksek seviyesine çıkarken, aynı dönemde Yurtiçi Üretici enflasyonu % 13'e ulaştı.

Çekirdek enflasyonu çift haneyi gördü
Fiyat artışlarındaki temel eğilimleri gösteren H ve I çekirdek göstergeleri de enflasyondaki görünümün giderek bozulduğuna işaret ediyor. Nisan'da 12 aylık H çekirdek enflasyonu % 10'u aşarak 2008 yılı Ekim ayından bu yana ilk kez çift haneyi gördü. Yıllık I çekirdek enflasyonu ise % 9,74'le 2007 yılı Mart ayından bu yana, en yüksek seviyeye ulaştı.

Enerji ve ilave gıda zamları yolda
Diğer taraftan, vatandaşın günlük yaşamında en çok kullandığı ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki artışlar ise çok daha yüksek. Yıllık gıda enflasyonu % 13'ü aşıp son 42 ayın en yüksek seviyesine geldi. Ulaştırma fiyatlarındaki yıllık artış ise % 14'e dayandı. Seçim nedeniyle ötelenen enerji zamlarının ilerleyen günlerde yapılması, kuraklık ve dolu nedeniyle gıda fiyatlarında gerçekleşecek ilave zamlar, vatandaşın bütçesindeki yükü daha da artıracaktır.

Çift haneli enflasyon geliyor
Rakamlar Türkiye'nin Orta Vadeli Programda öngörülen % 5,3'lük yıllık enflasyon hedefinden giderek uzaklaştığını gösteriyor. Mayıs ayında tüketici fiyatlarında % 0,7'nin üzerindeki her artış yıllık enflasyonu çift haneye taşıyacaktır.

Ekonomi yönetimi gözlerini kapatıyor
2014 sonunda çift haneye yakın bir enflasyon olasılığı her geçen gün artarken, ekonomi yönetimi, "Bizim için kur ve faiz düzeyi enflasyondan daha önemli" diyerek, hem ekonomiden ne kadar anladığını, hem de vatandaşın eriyen gelirine ve bütçesinde artan yüke gözlerini nasıl kapattığını gösteriyor.

2014, "Kayıp Yıl" olacak
Diğer yandan, Merkez Bankası ile Hükümet yılsonu enflasyon tahmininde bile anlaşamıyor, koordinasyon sağlayamıyor. Hükümet bu kritik dönemde Başbakan ve Cumhurbaşkanının siyasi geleceğini düşünmekten ekonomideki sorunlara mesai harcayamıyor. Tüm bu gelişmeler, 2014'ün Türkiye ekonomisi için kayıp bir yıl olacağını açıkça gösteriyor.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 05 May 2014 18:08

Bağlantılı Konular