Erdoğan Toprak: "Şafak Pavey'e uygulanan şiddeti kınıyorum"

"Olağanüstü Hal rejiminin uygulandığı bir ülkede ne demokrasi olur, ne de ekonomik istikrardan söz edilebilir"

"1 Mayıs kutlamalarına katılan Genel Başkan Yardımcımız Şafak Pavey'e uygulanan şiddeti kınıyorum. AKP bu olayın sorumluları hakkında acil bir biçimde soruşturma başlatmalıdır" diyen Erdoğan Toprak yazılı bir açıklama yaptı ve şunları söyledi;

"Bütün dünyanın otoriter olarak eleştirdiği Rusya yönetimi 20 yılı aşkın bir süreden sonra Kızıl Meydanda 1 Mayıs kutlamalarına izin verdi. AKP ise darbe dönemlerini bile aratan bir yaklaşımla başta İstanbul olmak üzere ülkenin bütün kentlerinde olağanüstü hal ilan etti. Avrupa İnsan Hakları kararlarını tanımayan bir iktidar artık Avrupa Birliği projesinden söz edemez. Temel insan haklarını ve anayasal hakları çiğneyen bir iktidar artık demokrasiden söz edemez. Her yıl ülkelerin basın özgürlüğünü inceleyen Freedom House, 2014 raporunda Türkiye'yi son 15 yıldır ilk kez "kısmen özgür ülkeler"den "özgür olmayan ülkeler" kategorisine düşürdü. Bütün bu vahametin, demokrasi yokluğunun, baskıcı ve otoriter rejimin sebebi AKP'dir. Olağanüstü Hal rejimini uygulandığı bir ülkede ne demokrasi olur, ne de ekonomik istikrardan söz edilebilir. AKP bu baskıcı rejim uygulamalarıyla Türkiye'yi medeni dünyadan koparmaktadır. Türkiye her geçen gün artan bir baskı rejimine sürüklenmektedir.

1 Mayıs kutlamalarına katılan İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcımız Şafak Pavey'e uygulanan şiddeti kınıyorum. AKP bu olayın sorumluları hakkında acil bir biçimde soruşturma başlatmalıdır. Dillerinden milli irade lafını düşürmeyenler milletin vekiline uygulanan şiddet konusunda da sessiz kalamazlar. Türkiye 1 Mayıs'taki manzarayı ve bu manzaranın yaratan aktörlerin yönetimini hak etmiyor. 21. Yüzyılda despotizm bu topraklara yakışmamaktadır."

    Cuma, 02 May 2014 15:49

Bağlantılı Konular