"Totaliter bir rejime doğru Türkiye ağır ağır sürükleniyor"

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, "Abdullah Gül mü, Recep Tayyip Erdoğan mı Cumhurbaşkanı olacak? Hayatımda duyduğum en saçma tartışmalardan birisi bu” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul'da gazetecilerin, Cumhurbaşkanlığı seçimi, cezaevinde ölüm  ve 1 Mayıs'la ilgili sorularını şöyle yanıtladı;

Soru: Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştı. Cumhurbaşkanı ile Başbakan görüştü, birkaç saat önce Sayın Cumhurbaşkanı da Sayın Tayyip Erdoğan'la istişarelerde bulunulacağını belirtti.  Siz bu konda neler söylemek istersiniz?
Kemal Kılıçdaroğlu:
Yanlış şeyleri tartışıyoruz. Toplum belli bir noktaya koşullandırılıyor. Tartışmamız gereken şu; Türkiye Cumhuriyeti'nin nasıl bir Cumhurbaşkanına ihtiyacı var. Nasıl bir Cumhurbaşkanı olmalı. Bunu tartışmıyoruz. Efendim Abdullah Gül mü Cumhurbaşkanı olacak, Recep Tayyip Erdoğan mı Cumhurbaşkanı olacak? Hayatımda duyduğum en saçma tartışmalardan birisi. Bu ülkede başka bir insan yok mu? İnsanları kucaklayan, geçmişi temiz, aydınlık, dünyayı iyi okuyan, dünya dengelerini bilen, hiç kimse için öteki ayrımı yapmayan bir Cumhurbaşkanı çıkmayacak mı? Nasıl bir Cumhurbaşkanı istiyoruz bu ülkede? Bunu tartışmıyoruz. Putin modeli diyoruz. Hani Türkiye ileri demokrasisi olan bir ülkeydi? Demokrasisi ileride olan bir ülkeydi? Burada medyanın da sorumluluğu var. Medya toplumu koşullandırıyor. Özellikle gazeteci arkadaşlarımdan rica ediyorum nasıl bir Türkiye’ye, nasıl bir Cumhurbaşkanına bizim ihtiyacımız var. Asıl tartışmamız gereken nokta budur.

Soru: 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkılamayacağının açık olarak belli olmasına rağmen konunun alan tartışmasına hapsedilmesi kitleleri yılgınlığa ve umutsuzluğa sürüklüyor.  Böyle bir değerlendirme var. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Kemal Kılıçdaroğlu:
Hiç kimse yılgınlığa ve umutsuzluğa kapılmasın. Böyle bir lüksümüz yok. Demokrasi kolay elde edilen bir şey değil. Demokrasi ve özgürlükler için toplumlar ağır bedeller ödemişlerdir. Ödemeye de devam ederler. O nedenle her mücadele değerlidir, her mücadele eden değerlidir. Demokrasiyi ve özgürlüğü bu ülkeye getirmek hepimizin ortak görevi olmak zorundadır. Öncelikle bu ülkenin aydınlarına bu konuda büyük görevler düşüyor. Rejim değiştirilmek isteniyor, totaliter bir rejime doğru Türkiye ağır ağır sürükleniyor. Bunu biliyoruz. Ama bunun için mücadele etmek hepimizin ortak görevidir.

Soru: Cezaevinde bir albay öldü. Bu konuyla ilgili  söylemek istedikleriniz nedir?
Kemal Kılıçdaroğlu: Bir kişi cezaevine girdikten sonra onun yaşam sorumluluğu devlete aittir. Eğer bir kişi hastalandığı halde ona sağlık hizmeti verilmiyor, ölüme terk ediliyorsa bunu kabul etmek mümkün değildir. Elbette ki bu konuda tepkimiz de olacak. Elbette ki bu konuda gerekenler yapılacak.  Siyaseten ne yapmamız gerekiyorsa o da yapılacak.

Sadece o değil pek çok kişi hapiste yaşamını yitirdi. Şuanda hapishanelerde çok sayıda ağır hasta var bunun hepsini biliyoruz. Bu konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Halk Partisi bir ekip oluşturdu. Bütün hasta tutuklu ve hükümlüleri gezdik, onlarla ilgili raporlarımızı yazdık.  Hükümete sunduk, önlemini alın dedik. Ama hükümet insan haklarına saygı gösteren bir hükümet değil. Dün yaşanan olaylar zaten bunun bir göstergesidir. Biz kaygı duyuyoruz bu konuda. Bütün dünya da kaygı duyuyor

    Cuma, 02 May 2014 15:34

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica