"Eğer bir ülkede özgürlük medyanın elinden alınıyorsa o toplum özgür değil demektir"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye'nin basın özgürlüğü alanında küme düşmesini değerlendirirken, "Eğer bir ülkede özgürlük medyanın elinden alınıyorsa o toplum özgür değildir" dedi.

"Bu duruma ilk tepkiyi vermesi gereken bu ülkenin aydınları ve üniversiteleridir. Eğer onlar sessizliklerini koruyorlarsa o zaman bu ülkede çok ciddi bir sorunumuz var demektir" diyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu İstanbul'da bir gazetecinin, "Yarın dünya basın özgürlüğü günü. Türkiye'nin bu konuda küme düştüğünü belirten bir rapor açıklandı. Değerlendirmeniz nedir?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Medya üzerinde büyük baskıların olduğunu biliyoruz. İktidarın kendisi için bir havuz medyası oluşturduğunu da biliyoruz. Binin üstünde gazetecinin görevlerine son verildiğini biliyoruz. 44 gazetecinin hala hapiste olduğunu biliyoruz.

Bütün çağdaş dünya Türkiye'deki bu durumu  kaygıyla izliyor, bizde kaygıyla izliyoruz. Bir demokraside olmaması gereken bir süreci yaşıyoruz. İnsanların bilgi edinme hakları ellerinden alınıyor. Havuz medyasına baktığınızda aynı manşetlerin atıldığını görüyorsunuz ve tek merkezden bunların yönetildiğini görüyorsunuz. Böyle bir demokrasi olmaz.

Elbette uluslararası kuruluşlar Türkiye'de medyanın özgür olmadığını, gazetecilerin özgürlüklerin ellerinden alındığını biliyorlar ve yayınlıyorlar. Önemli olan onların yayınlaması değil, önemli olan Türkiye'de üniversitelerin suskunluğu. Eğer bir ülkede özgürlük medyanın elinden alınıyorsa o toplum özgür değil demektir. Ona ilk tepkiyi vermesi gereken bu ülkenin aydınları ve üniversiteleri. Eğer onlar sessizliklerini koruyorlarsa o zaman bu ülkede çok ciddi bir sorunumuz var demektir"

    Cuma, 02 May 2014 15:07

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica