"Taksim Meydanı'nın bayrama kapatılması demokratik bir ülkede kabul edilemez"

Grup Başkanvekili Sinop Milletvekili Engin Altay,  1 Mayıs Emek ve dayanışma günü sebebiyle yayınladığı mesajda, "Baskılara, yasaklara, zindanlara, ölümlere rağmen yıllardır haklı mücadelelerinden vazgeçmeyerek elde edilen kazanımların bir kişinin diktatöryal bir anlayışla kolluk kuvvetlerine verdiği emirle 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nın bayrama kapatılması demokratik bir ülkede kabul edilemez" dedi.

Grup Başkanvekili Sinop Milletvekili Engin Altay'ın 1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü Mesajı şöyle:
"Emek, özgürlük, barış ve dayanışma için meydanlarda gür seslerini haykıran değerli emekçilerimizin, çalışanlarımızın 1 Mayıs emek ve dayanışma gününü kutluyorum.

Baskılara, yasaklara, zindanlara, ölümlere rağmen yıllardır haklı mücadelelerinden vazgeçmeyerek elde edilen kazanımların bir kişinin diktatöryal bir anlayışla kolluk kuvvetlerine verdiği emirle 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nın bayrama kapatılması demokratik bir ülkede kabul edilemez. Bir kentin meydanları coğrafi bir adla anlam bulmaz. Taksim Meydanı da Türkiye tarihinin işçi sınıfının direnişinin, yaşadığı acının, zulme karşı dik duruşun ve özgürlüğün anlam bulduğu en önemli meydandır. Orada yapılacak kutlama bir bayram kutlamasıdır bir özgürlük mesajıdır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve taraf olduğu uluslararası anlaşma ve sözleşmeler "daha önceden bildirmeksizin gösteri ve yürüyüş yapma hakkını" yurttaşlarına vermiştir.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününün güzelliklerle, halaylarla, özgürlük ve barış çağrılarıyla kutlanacağına inanıyor ve tüm emekçilerimizin bayramını kutluyorum."

    Çarşamba, 30 Nisan 2014 14:07

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica