"Suriye sınırındaki durum endişe verici boyutlara ulaştı"

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Suriye sınırındaki durumun endişe verici boyutlara ulaştığını savundu.

Türkiye'ye sınırı bulunan Suriye'nin Keseb kasabasına yapılan saldırının ardından sınırda incelemelerde bulunduğunu belirten Eryılmaz, "Saldırıdan bir gün önce, bizim jandarmanın kullandığı yol üzerinde Suriye plakalı araçlar görülüyor. Jandarma araçları aramak istiyor ancak araçtaki sakallı bir takım adamlar araçların aranmasına izin vermiyor ve bu araçlar yoluna devam ediyor. Tanıkların ifadelerine göre, jandarma komutanına gelen bir telefon üzerine arama yapılmıyor. Bu silahlı gruplar Türkiye topraklarını kullanarak Suriye'ye saldırı yapıyor" iddiasında bulundu.

Eryılmaz, Suriye sınırındaki sınır kapılarının radikal grupların denetimi altına girdiğini, bu grupların inisiyatifinde kaçakçılık yapıldığını ifade etti.

Hatay halkının endişe içinde olduğunu söyleyen Eryılmaz, bir milletvekili olarak sınır bölgesine gittiğinde aynı endişeyi kendisinin de taşıdığını ifade etti. Eryılmaz, sürecin bu şekilde devam etmesi, önlem alınmaması halinde Hatay’daki silahlı grupların ülke geneline yayılacağını söyledi.

Gazetecilerin sorusunu da yanıtlayan Eryılmaz, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın konuşmasını değerlendirerek, "Bir Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın yapması gereken bir açıklamaydı. Hukuku, yargıyı rahatlatacak bir açıklama" dedi.

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 26 Nisan 2014 12:51

Bağlantılı Konular