"AKP Hükümetinin "Çılgın projeler"e sağladığı hazine garantisi ne kadardır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Çılgın proje" ihalelerini kazanan şirketlerin yurt içi ve yurt dışında kredi bulamadıkları iddiasının doğru olup olmadığını sordu.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

AKP Hükümetinin kamuoyunda "havuz şirketleri" olarak nitelendirilen firmalara ve "Çılgın projelere" sağladığı Hazine garantisinin ardından, ikinci bir hamle daha yapmaya hazırlandığı iddiaları basına yansımıştır. Yaklaşık 7 milyar liralık işsizlik sigortası ile 2.5 milyar liralık deprem sigortası primlerinin kamu bankalarında toplandığı haberi de yine basında yer almaktadır.

Bu bağlamda;
1- Yaklaşık 7 milyar liralık işsizlik sigortası ile 2.5 milyar liralık deprem sigortası primlerinin kamu bankalarında toplanma gerekçesi nedir?
2- AKP Hükümetinin "Çılgın projeler"e sağladığı Hazine garantisi ne kadardır?
3- "Çılgın proje" ihalelerini kazanan şirketlerin yurt içi ve yurt dışında kredi bulamadıkları iddiası doğru mudur?
4- İddia doğru ise, yurtiçi ve yurt dışında kredi bulma yeterliliğine sahip olmayan şirketler "Çılgın proje" ihalelerini nasıl kazanmıştır?
5- "Çılgın proje" ihalelerini kazanan firmalar 4734 İhale Kanunu 10. Maddesinde belirtilen ekonomik ve mali yeterlilik kriterlerini karşılamakta mıdır? Karşılamakta ise, neden yurt içi ve yurtdışında kredi bulamamaktadırlar?
6- 3. Köprü, 3. Havalimanı gibi dev projelerin ihalelerini kazanan firmalara kamu bankalarında açılacak kredi üst sınırı belirlenmiş midir? Belirlenmişse, bu üst sınır nedir?
7- Kamu Bankalarının rasyosunun bozulduğu iddiaları doğru mudur?"

    Cumartesi, 26 Nisan 2014 12:32

Bağlantılı Konular