Levent Gök, memuriyetleri sonlandırılan ABB personeline destek verdi

Ankara Milletvekili Levent Gök, Gezi Direnişine destek verdikleri gerekçesiyle memuriyetleri sonlandırılan Ankara Büyükşehir Belediyesi personeline TÜMBELSEN sendikasının basın açıklamasında bulunarak destek verdi.

Ankara Milletvekili Levent Gök, Güvenpark'ta yapılan eylemde yaptığı konuşmasında Melih Gökçek’in attığı her adımda Ankaralıları ve belediye çalışanlarını mağdur ettiğini belirterek, bugüne kadar olduğu gibi bu günden sonra da Cumhuriyet Halk Partisi olarak belediye çalışanlarının yanında yer almaya devam edeceklerini ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin hukuksuz ve haksız uygulamaları nedeniyle memurların işlerine son verildiğinde bundan bir ay önce konuyu bir yazılı soru önergesiyle TBMM'ne taşıdığını ama henüz bir yanıt almadığını ifade eden Levent Gök, bugün İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yanıtlanması istemli hazırladığı soru önergesiyle konuyu yeniden TBMM gündemine getirdi.

Önerge

Ankara Milletvekili Gök'ün Meclis Başkanlığına sunduğu önerge şöyle:

"Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Gezi Direnişine destek verdikleri gerekçesiyle 14 belediye personelinin memuriyetine son vermiş bulunmaktadır.

12 personelin memuriyetine son verildiği ve bazı personele kıdem durdurma cezası verildiği günlerde konu tarafımdan yazılı soru önergesi yapılmışsa da şu ana kadar bakanlığınızdan bir yanıt alınmadığı gibi, keyfi uygulamalara son verilmesini sağlamanız gerektiği hatırlatılmasına karşın, memurların TÜMBELSEN Sendikasından istifaya zorlanmaları tüm şiddetiyle sürdürülmektedir.

Bu bağlamda;
1- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığının hak hukuk tanımaz, keyfi uygulamalarına son vermek ve memuriyetlerine son verilen personelin yeniden işlerine dönmelerini sağlamak üzere ilgililere ne zaman talimat vereceksiniz?
2- Memurların anayasadan kaynaklanan demokratik haklarını kullanmalarının bedeli bir demokratik hukuk devletinde onların işlerini kaybetmek olamayacağına göre bu haksız-hukuksuz uygulamayı durdurmak ve tekrarını önlemek için ne yapacaksınız?
3- Bu hukuksuzluğun sorumlularını açığa çıkaracak bir soruşturma başlatacak mısınız?"

    Cuma, 25 Nisan 2014 16:07

Bağlantılı Konular