Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan’a sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“AKP’nin 15 Haziran 2013 tarihinde Ankara Sincan’da düzenlediği mitinge getirilen ve gelen vatandaşlarımız için sağlanan olanaklar ve iddialar kamuoyu tarafından merak edilmektedir. “06 GH 285”  “06 DV 6791” ve “06 BD 9761” plakalı Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma araçlarının Yeni Mahalle-Demetevler bölgesinde Sincan mitingine Vatandaşları ücretsiz taşımaları için görevlendirilmiştir, bu araçlar muhtarlara tahsis edilmiş olup ellerindeki listeye göreve miting alanına gidecek vatandaşları taşımaktadır.

Bu bağlamda;

1. Yukarıda bahsi geçen bu araçların resmi görevlendirme yazısı nerede ve kime aittir? Bu araçların yakıt masrafları kim tarafından karşılanmış ve ne kadardır?

2. Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı “06 GH 285”  “06 DV 6791” ve “06 BD 9761” plakalı araçlar neden görevlendirilmiştir? Sayın Başbakan siz mitinglere taşıma insan yığarak mı demokrasiyi özümsüyorsunuz? Plakası belli bu araçlar vatandaşın özgür iradesi ile katılması gereken mitinglere taşıma kitleler getirmenin kanıtı değil midir?

3. Ankara Büyükşehir Belediyesi imkanlarından yararlanılmış mıdır? Ankara B.B.’ne ait EGO ve Özel Halk otobüsleri vatandaşları miting alanına ücretsiz taşıma görevini kim hangi yetkiye dayanarak vermiştir?

4. Semt Semt muhtarlıklara tahsis edildiği iddia edilen toplu taşıma araçları ile miting alanlarına gelen vatandaşlara bu araçların içinde 50  ila 100 Türk Lirası arasında ödeme yapılmış mıdır? Bu ödeme ne gerekçe ile ve hangi bütçeden yapılmıştır?

5. Ankara’da Sincan Mitingi için ticari taksi ve dolmuş esnafına ücretsiz yolcu taşıma emrini kim vermiştir? Bu araçlar parti tarafından mı kiralanmıştır? Kiralanmış ise maliyeti nedir?

6.  Başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Ankara’daki Kamu kurumlarında çalışanların mülki amirleri tarafından mitinge davet edilmiş midir? Bu daveti yapan mülki amirlerin telefon mesajı ve mail yolu ile yaptıkları doğru mudur? Mitinge katılmayanlar hakkında idari soruşturma açılacağı ve miting alanında imza alındığı iddiası doğru mudur?

7. Ankara Sincan’da “Milli İradeye Saygı”  mitinginde Devlet olanaklarını siyasi amaçlar için kullanarak Milli İrade’nin kutsal vergilerine saygı gösterilmiş midir?”

    Pazar, 16 Haziran 2013 15:20

Bağlantılı Konular