Kemal Kılıçdaroğlu: Yeni "Yeşil"ler çıkacak

Kemal Kılıçdaroğlu: "Her türlü hukuksuzluğu yapacaksınız ama size yargılanmama güvencesi getirilecek. Böyle bir yasanın getirilmesi ayıptır."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen MİT Yasası'nı, "12 Eylül askeri darbesinin yapamadığını, şimdi halkın oylarıyla gelmiş bir iktidar yapıyor. Demokrasi için ağır bedeller ödemiş Türkiye Cumhuriyetinin önüne böyle bir yasanın getirilmesi başlı başına büyük bir ayıptır" şeklinde değerlendirdi.

CHP Parti Meclisi (PM) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Genel Merkezde toplandı. Kılıçdaroğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, hukukun üstünlüğü kavramının önemine vurgu yaptı. Hukukun insan haklarının güvenliğini olduğunu, hukuk çiğnendiğinde toplumun haklarının da elinden alınacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, Şırnak'ın Koçağıllı ve Kuşkonar köylerine, 26 Mart 1994 tarihinde düzenlenen ve 38 kişinin yaşamını yitirdiği hava saldırısıyla ilgili yürütülen soruşturma zamanaşımına uğradığını anımsattı. Kemal Kılıçdaroğlu, "Hani demokrasiden, insan haklarından söz ediyorduk, hukukun üstünlüğünde, özgürlüklerden söz ediyorduk, ne oldu da bu dava zaman aşımına uğradı? İki arkadaşımız bu tür olaylarda zaman aşımı olmasın diye kanun teklifi verdi. O kanun teklifi de AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Geldiğimiz nokta budur. AİHM rekor bir cezayla Türkiye'yi cezalandırdı, 2 milyon 305 bin avro... Gerçi sıfırlandıktan sonra arta kalan 30 milyon avroya göre çok düşük bir rakam ama tüyü bitmemiş yetimin hakkını bu şekilde harcanmasını doğru bulmadığımızı da ifade etmek isterim" diye konuştu.

MİT Yasası: "Darbecilerden daha ağır bir istihbarat devleti oluşturuyorlar"
Türkiye'nin son 5 yılda üstünlerin, güçlülerin hukukunun kurulduğu bir sürecin içine sokulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Totaliter demokrasi aşama aşama inşa ediliyor" dedi. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen MİT Yasasına da değinen Kemal Kılıçdaroğlu, şunları dedi:

"MİT Yasası, 12 Eylül sonrası hazırlanan bir yasaydı. O döneme uygun olarak hazırlanan bir yasaydı ama yetersiz görünüyordu, bu hükümet tarafından. İçeride ve dışarıda sıkışan bir hükümet, içeride farklı arayışların içine girmeye başladı. İnsanlar konuşmasın, medya rahatlıkla yazmasın, hukuk arayışları olmasın, baskıcı bir yönetimin, alt yapısını oluşturalım diye yola çıktılar. 12 Eylül askeri darbesinin yapamadığını, şimdi halkın oylarıyla gelmiş bir iktidar yapıyor. Darbecilerden daha ağır bir istihbarat devleti oluşturuyorlar. 12 Eylül darbesinin üzerinde 30 yıl geçti. Darbenin tortularını ortadan kaldıralım derken daha ağır yaptırımlar Türkiye’nin gündemine geldi."

"Yeni Yeşiller çıkacak"
Mit Yasasının, Bakanlar Kurulunda görüşülmemesinin ve bir yasa tasarısı olarak parlamentoya gelmemesinin de dikkat çekici olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bu kadar kritik bir konuyu, iki AKP milletvekilinin verdiği teklif ile oldu bitti içinde parlamentodan geçiyorsunuz" dedi.

Yasayla MİT'e yurt içinde ve yurt dışında operasyon yetkisi verildiğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, "Yani adam öldürme yetkisi veriyorsunuz. Yeni "Yeşiller" çıkacak, her türlü silah verilecek ve denecek ki "buyur sen git operasyonu yap". Bugüne kadar MİT’e böyle bir yetki verilmemişti. İlk kez böyle bir yetki veriliyor. Artı, yetkiler olağanüstü artırıldı. Tam bir istihbarat devleti, tam bir hukuksuzluk. Fişleme yetkisi, yapıyorlardı ama yasa dışıydı, şimdi yasal olarak fişleme yetkisi aldılar. Bir ülkede insanlar fişleniyorsa o ülkede demokrasi yok demektir, insanlar kalemlerini rahat kullanamazlar. Geldiğimiz süreç budur" diye konuştu.


Kendisi ile ilgili olmayan soruşturma dosyalarına müdahale yetkisinin de getirildiğini kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, "Soruşturmalar gizli, evrensel bir kuraldır bu ama yapılan düzenlemeyle MİT için gizli değil. Neden? 17 Aralık operasyonunu örtme girişimi mi acaba bunlar? Buna izin vermeyeceğiz, bunun mücadelesini yapacağız. Yargı kararı olmaksızın, bütün kuruluşlardan her türlü bilgiyi alabiliyorsunuz. Ticari sır kavramı bitti, merak ediyorum yabancı sermaye niye gelecek Türkiye'ye? Hukukun olmadığı yere sermaye mi gelir? İki-üç bakan oturacaklar, suç işlemiş ve mahkum olmuş birisini yargı kararı olmaksızın başka bir ülkeye gönderecekler. Burası bir hukuk devleti mi, başka bir ülke mi burası? Demokrasi için ağır bedeller ödemiş Türkiye Cumhuriyeti'nin önüne böyle bir yasanın getirilmesi başlı başına büyük bir ayıptır. Her türlü hukuksuzluğu yapacaksınız ama size yargılanmama güvencesi getirilecek. Yargı öğrendi yasa dışı işlem yapılıyor ama eli kolu bağlı, medya yayınlayamayacak. Peki halk hukuksuzluğu nereden öğrenecek? Bunu denetleyecek, hiçbir mekanizma da yok yasada. Her türlü denetimin dışında. Oysa hukukun üstünlüğünün savunulduğu bir ülkede her kurum denetlenir."

    Cuma, 18 Nisan 2014 13:58

Bağlantılı Konular