Kemal Kılıçdaroğlu TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’na katıldı

Kemal Kılıçdaroğlu,"Toplantıda, Hukuk devletine, adalete, Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına, Dış politikada Türkiye'nin yalnızlığına vurgu yapıldı. Bunlar önemli tespitlerdi. İş dünyasından gelmesi daha da önemli bize göre" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Sheraton Otel'de düzenlenen TÜSİAD Yüksek İstişare Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TÜSİAD yetkililerinin değerlendirmelerinin ve bazı eleştirilerinin olduğunun hatırlatılması üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, "Son derece önemli değerlendirmeler yapıldı. Hukuk devletine, adalete vurgu yapıldı. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına vurgu yapıldı. Dış politikada Türkiye’nin yalnızlığına vurgu yapıldı. Bunlar önemli tespitlerdi, dolayasıyla bu değerlendirmelerin, özellikle Türk iş dünyasından gelmesi daha da önemli bize göre. Hukukun üstünlüğünün ihlal edildiği bir toplumda, iş dünyası endişe taşıyorsa bu endişelerini de dile getirecek. O endişeleri giderecek olan yapı şu anda Türkiye'de yok. Hukukun üstünlüğünü sağlamak, dış politikada Türkiye'yi yalnızlığa iten sürecin ortadan kalkması, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki endişeler. Bunlar hala taşınıyor. Eğer bir parelel devlet varsa, onunla hukuk içinde kalınarak mücadele edilmesi gerektiği de yine özenle vurgulandı."

"Yeni bir Kenan Evren'e ihtiyacımız yok"
Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, "Kimse cebinde görmemeli" dediğinin anımsatılması üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Elbette kimse cebinde görmemeli cumhurbaşkanlığını. Sonunda halkın kararı olacak ve hepimiz halkın kararına saygı duyacağız" ifadesini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün basına yansıyan açıklamalarının hatırlatılarak, "Köşke tam yetkiyle çıkılması gerektiğini söylediği belirtildi. 1982 Anayasası'nın tıpkı Kenan Evren'e sağladığı gibi bu yetkiyi aslında bu anayasanın sağladığı görüşü var" sorusu üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, "Yeni bir Kenan Evren'e ihtiyacımız yok" dedi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısına Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte  Genel Başkan yardımcıları Umut Oran, Faik Öztrak, Bülent Tezcan ve çok sayıda CHP Milletvekili de katıldı.

    Perşembe, 17 Nisan 2014 15:40

Bağlantılı Konular