"Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı’nda fişleme yapılan askeri personel sayısı kaçtır?"

Gölcük Komutanlığı'nda dört subayın, çok sayıda subay ve astsubayı, mezhep ve din farklılıklarını, katıldıkları etkinlikleri ve okudukları gazeteleri gerekçe göstererek fişlediği iddialarına ilişkin soru önergesi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Gölcük Komutanlığı'nda dört subayın, çok sayıda subay ve astsubayı, mezhep ve din farklılıklarını, katıldıkları etkinlikleri ve okudukları gazeteleri gerekçe göstererek fişlediği iddiaları basına yansımıştır. Fişleme belgelerinde ailevi bilgilere de yer verildiği görülürken bazı isimler hakkında "kullanılabilir" notunun düşülmesi dikkat çekmiştir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı'nda görevli Yarbay İ.G., Üsteğmen T.A., Yüzbaşı T.G. ve Yarbay K.S.'nin çok sayıda subay ve astsubayı mezhep ve din farklılıkları, katıldıkları etkinlikler ve okuduğu gazeteleri gerekçe göstererek fişlediği iddia edilmiştir. Elde edilen fişleme sayfalarında kişinin rütbesi, ad ve soyadı ile "gözlemler" adı altında kişiyle ilgili fişlemelerin yer aldığı iddiaları yine basına yansıyan haberler arasındadır. Fişlemelerde göze çarpan sebeplerin arasında, Alevi, Ermeni, ÇYDD üyesi olmak, Cemevi Yönetimlerinde olmak ve Hacı Bektaş Veli etkinliklerine katılmak yer almaktadır.
Elde edilen görüntülerde Astsubay Başçavuş S.Y'nin Alevi olduğu, Hacı Bektaş Veli etkinliklerine katıldığı ve maddi durumundan dolayı "kullanılabileceği" göze çarpan ayrıntılardan biri. Bilgi notlarında yer alan bir başka fişlemede ise, Astsubay Başçavuş E.T'nin Ermeni olduğu, yetiştirilip kullanılması tavsiye ediliyor.
Fişleme belgelerinde subay ve astsubayların yalnızca kişisel bilgilerine değil ailevi bilgilerine de yer verildiği görülmektedir. O.Ü'ye ait bilgilerde eşinin TÜBİTAK'ta çalıştığı, babasının 12 Eylüldevrimcilerinden olduğu kaydedilmiştir. Diğer subaylara ilişkin de uzak aile üyelerine kadar mesleklerinin irdelendiği göze çarpmaktadır.

Bu bağlamda;

1- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı'nda görevli Yarbay İ.G., Üsteğmen T.A., Yüzbaşı T.G. ve Yarbay K.S.'nin çok sayıda subay ve astsubayı fişlediği iddiaları doğru mudur?
2- İddialar doğru ise, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan personellerle ilgili olarak mezhep ve din farklılıklarına göre fişleme uygulaması yapılmakta mıdır?
3- Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Alevi, Ermeni, ÇYDD üyesi olmak, Cemevi Yönetimlerinde olmak ve Hacı Bektaş Veli etkinliklerine katılmak fişleme gerekçesi midir?
4- Türk Silahlı Kuvvetleri'nde güvenlik soruşturmasında temel alınan kriterler nelerdir?
5- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı’nda fişleme yapılan askeri personel sayısı kaçtır?
6- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı'nda fişleme yapılan askerlerden disiplin soruşturması açılan personel var mıdır? Varsa sayısı nedir?
7- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı’ndaki fişlemelerde "Alevi olduğu, Hacı Bektaş Veli etkinliklerine katıldığı ve maddi durumundan dolayı kullanılabileceği" bilgi notu olduğuna ilişkin iddialar doğru mudur?

    Perşembe, 17 Nisan 2014 14:39

Bağlantılı Konular