"Türkiye bir istihbarat devletine dönüştürülüyor"

"Çıkarılmak istenen yeni MİT yasasından önceki eylemler noktasında hiçbir soruşturma açılamayacaktır. Bundan önceki birçok yasadışı iş, meşru hale getirilecektir, bundan sonrakiler ise soruşturulamayacaktır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade özgürlüğüne saygılı olmadığı, AİHM'nin kararıyla tescil edildiğini hatırlattı. İç hukuk yolları tüketilmeden AİHM'ye de AYM'ye de başvuru yapılabileceğini belirten Tanrıkulu görüşlerini açıklarken şunları söyledi:

"Adında Adalet Bakanlığı yazan bir kurumun ve bunun başında bulunan bir bakanın gerçekten de akla ve hukuka ziyan açıklamalarda bulunması ve bu yol üzerinden AYM'ye bireysel başvuru imkanlarını kısıtlayacak düzenlemeler yapılacağının ima edilmiş olmasını kabul etmek mümkün değil. AYM kararını doğru biçimde okusalar ki okuduğu zaman da sayın Bakan’ın bu kararı anlayacağını sanmıyorum. O nedenle bu açıklamalarda bulunuyor. Bu kararın ne anlama geldiğini ortalama bir hukukçu anlar hatta ortalama insan.

İfade özgürlüğüne ilişkin olduğu ve açıkça Başbakan'ın çizdiği sınırlar dışına çıkıldığı için bu şekilde açıklamalar yapılmaktadır.

AYM bugün de yarın da Youtube ile ilgili kararını bence verecektir. Çünkü TİB, Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi'nin aldığı kararı yok hükmünde saymıştır. Ama AYM'de hem bizlerin hem de Youtube başvuruları vardır"

Sezgin Tanrıkulu, gazetecilerin MİT'in yapısında değişiklik öngören kanun teklifine ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi:

"Bütün bu yetkiler Türkiye'yi bir istihbarat devletine dönüştürmekte. Otoriter bir anlayışın uzantısıyla yazılmıştır. İçeriğinde hiçbir ortalama yurttaşın kabul etmediği düzenlemeler var. MİT'in bugüne kadar yaptığı hukuk dışı, yasadışı soruşturmalar meşru hale getirilmeye çalışılacaktır. Bu yasadan önceki eylemleri noktasında hiçbir soruşturma açılamayacaktır. Bundan önceki birçok yasadışı iş, meşru hale getirilecektir, bundan sonrakiler ise soruşturulamayacaktır. Böyle bir koruma kalkanı hiçbir hukuk devletinde olmaz."

    Cuma, 11 Nisan 2014 16:48

Bağlantılı Konular