Kemal Kılıçdaroğlu: "Biz sağlıklı işleyen bir piyasa ekonomisinden yanayız"

"Devletin kurumlarının siyasallaştırılmasına karşıyız, bağımsız idari yapılar var, Merkez Bankası gibi. Buraya müdahale olmaması lazım, BDDK, EPDK, SPK ekonominin gereklerine göre çalışmalı. Hükümet bunlara hedef vermeli ama bunların kullanacakları araçlara müdahale etmemeli."

"Dolar son iki ayda yüzde 20'ye yakın devalüe oldu, CHP mi iktidardaydı? Hayır. Biz, sağlıklı işleyen bir piyasa ekonomisinden yanayız."

Kemal Kılıçdaroğlu Reuters ile yaptığı söyleşide, Erdoğan'ın PPK'nın olağanüstü toplanarak faiz indirimine gitmesi gerektiği yönündeki açıklamasını değerlendirdi ve Nick Tattersall, Gülsen Solaker, Orhan Coşkun ve Aslı Kandemir'den oluşan Reuters ekibi tarafından haberleştirilip servis edilen söyleşide şunları söyledi:

"Erdoğan, doğrudan araçlara müdahale ediyor. Bu da Merkez Bankası'na uluslararası piyasada olan güveni sarsıyor. Başbakan bunu yapamaz.

Başbakan şu hedefi verebilir, "enflasyon yüzde 4 olsun." Enflasyonu tutturamazsa o zaman yönetici başarısızdır diye görevden alabilirsiniz ama onun araçlarına müdahale ederseniz ve enflasyon yüzde 8-10 olursa o zaman o kişiyi görevden alamazsınız. Çünkü sorumlusu doğrudan başbakandır."


Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın ekonomiyi yönetemediğini, ekonomin çok parçalı olduğunu belirterek, "Yönetim çok parçalı, ekonomiyi Ali Babacan mı yönetiyor yoksa diğer bakanlar mı yönetiyor? Her kafadan bir ses çıkıyor, başbakan ayrı telden çalıyor, kim doğru söylüyor? Böyle bir yapı içinde gidiyoruz" dedi.

Ekonominin tek kanaldan yönetilmesi gerektiğini, sadece bağımsız kurullara hedef verilmesi ve tutturamayan yöneticinin çağrılıp neden bu hedefi tutturamadığının sorulması gerektiğini kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, "Ama araçlara doğrudan başbakan müdahale ettiği için onu görevden alamıyor; çünkü sorduğu zaman "siz söylediniz ben yaptım" diyecek. Bu da Merkez Bankası'na uluslararası güvensizliği besliyor" diye konuştu.

CHP iktidara gelirse ekonomiyi yönetemeyeceği söyleminin AKP tarafından dile getirildiğini, bunun doğru olmadığını vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, şu anda Türkiye ekonomisinin kırılgan ekonomiler arasında gösterildiğini vurguladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin bilgi toplumunu yakalayabilmesi için yeni bir ekonomi politikası izlemesi gerekiyor. Bir iş adamı özgür ortamda üretim yapamıyorsa kendi geleceğinden kaygı duyar ve sağlıklı bir üretim zinciri oluşturamaz" dedi.

Bir işadamının hükümeti ve onun aldığı kararları özgürce eleştirebilmesi gerektiğinin altını çizen Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
"Siz eğer bunu yapamazsanız, işadamının önünü keserseniz, ekonomiyi kesersiniz. Dolar son iki ayda yüzde 20'ye yakın devalüe oldu, CHP mi iktidardaydı? Hayır. Sağlıklı işleyen bir piyasa ekonomiden yanayız. Devletin kurumlarının siyasallaştırılmasına karşıyız, bağımsız idari yapılar var, Merkez Bankası gibi. Buraya müdahale olmaması lazım, BDDK, EPDK, SPK ekonominin gereklerine göre çalışmalı. Hükümet bunlara hedef vermeli ama bunların kullanacakları araçlara müdahale etmemeli."

Araçlara müdahale edildiği için Merkez Bankası'nın uluslararası arenada güven kaybettiğinin altını çizen Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu kurumlara sıcak siyasetin müdahale etmemesini istiyoruz. Bunların tamamen özgür ve bağımsız yapılar olarak kalmasını istiyoruz" dedi.

    Pazartesi, 07 Nisan 2014 16:43

Bağlantılı Konular