"Yargıyı ayak bağı olarak gören bir düşünce başbakanlık koltuğunda oturuyor"

"Youtube, Twitter için "Bunlar ticari şirkettir kapatılabilir" diyor. Medyanın demokrasilerde dördüncü güç olduğu, halkın haber olma özgürlüğü olduğu kavramları hâlâ kafasında yok. Haber alma hakkı bir insanlık hakkıdır. Yurttaş arzu ettiği kaynaklardan haberi alabilmelidir. Siz haberin önüne set koyarsanız bu demokrasiye aykırıdır, insan hakkı ihlalidir."

"Yargı kararlarını uygulamak hukukun gereğidir. Erdoğan "Hukukun gereğini yerine getiriyoruz" demiyor, kendisini mecbur hissettiği için, inanmadıkları halde yapmak zorunda olduklarını söylüyor. Yargıyı ayak bağı olarak gören bir düşünce 21. yüzyılın Türkiye'sinde başbakanlık koltuğunda oturuyor"

"Güçler ayrılığı ilkesine inanmamış, güçler ayrılığını reddeden bir kişiye bütün demokrasilerde diktatör denir. Diktatörler ister yüzde 45,  ister yüzde 80 oy alsınlar… Hitler'in da tarihine baktığınız zaman o da seçimle gelmiştir."


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, haber alma özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğunu belirterek, Türkiye'deki demokrasinin şu andaki en önemli sorunlarından birinin "kafasında çağdaş demokrasiyi şekillendiremeyen bir insanın başbakanlık koltuğunda oturması" olduğunu kaydetti. Bu açıklama, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun  Nick Tattersall, Gülsen Solaker, Orhan Coşkun ve Aslı Kandemir'den oluşan Reuters ekibi tarafından haberleştirilip servis edildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın  Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Twitter'a yönelik erişimin engellenmesi kararının kaldırılması yönündeki kararına "uymak durumunda oldukları için uyguladıklarını, ancak bu karara saygı duymadığının" hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın açıklamasının "kafasında bir demokrasi kavramı olmadığını gösterdiğini" belirterek, şöyle konuştu:

"Youtube, Twitter için "bunlar ticari şirkettir kapatılabilir" diyor. Medyanın demokrasilerde dördüncü güç olduğu, halkın haber olma özgürlüğü olduğu kavramları hâlâ kafasında yok. Haber alma hakkı bir insanlık hakkıdır. Yurttaş arzu ettiği kaynaklardan haberi alabilmelidir. Siz haberin önüne set koyarsanız bu demokrasiye aykırıdır, insan hakkı ihlalidir."

Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın bu sosyal medya sitelerini ticari bir faaliyet olarak gördüğünü ancak yayıncılığın bir kamu görevi olduğunu göz ardı ettiğini, sorunun da zaten buradan kaynaklandığını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim demokrasimizin içinde bulunduğu en ciddi sorunlardan birisi de kafasında çağdaş demokrasiyi şekillendiremeyen bir insanın başbakanlık koltuğunda oturmasıdır. Sorunumuz da bu zaten bizim. Kendisine göre bir demokrasi oluşturuyor; her dediğini kabul eden, sözünden çıkmayan, yasama organı arka bahçesi olan."

Erdoğan'ın AYM kararını uygulamak mecburiyetinde olduklarına ilişkin sözünü de eleştiren Kılıçdaroğlu, "Hukukun gereğini yerine getiriyoruz, demiyor mesela, kendisini mecbur hissettiği için, inanmadıkları halde yapmak zorunda olduklarını söylüyor. Oysa yargı kararlarını uygulamak hukukun gereğidir" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın daha önce yargı ve yasama organlarına yönelik eleştirilerini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yargıyı ayak bağı olarak gören bir düşünce 21. yüzyılın Türkiye'sinde başbakanlık koltuğunda oturuyor. Bunu eskiden sadece biz görüyorduk ama şimdi artık bütün dünya görüyor ve biliyor. Güçler ayrılığı ilkesine inanmamış bir kişiye, güçler ayrılığını reddeden bir kişiye bütün demokrasilerde diktatör denir. Diktatörler ister yüzde 45 alsınlar, ister yüzde 80 oy alsınlar… Hitler'in da tarihine baktığınız zaman o da seçimle gelmiştir."

Dünyanın artık Erdoğan'ı çok daha net gördüğünü, Twitter'ın ardından Yotube'un da özgür olması ve özgür kalması gerektiğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer hukuka inanıyorsak mahkeme kararının gereğinin derhal yapılması gerekir" diye konuştu.

Anayasaya göre yargı kararlarının gecikmeksizin yerine getirilmesi gerektiğini, 30 günlük sürenin azami süre olduğunu da hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Erdoğan bunu bile içine sindiremiyor" dedi.

    Pazartesi, 07 Nisan 2014 16:22

Bağlantılı Konular