"AKP demokrasinin ilk basamağını dinamitlemiştir"

"Bugün AKP'ye oy verenler dahil farklı siyasi partilere oy veren hiç kimse seçim sonuçlarına güven duymamaktadır."


Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, 30 Mart Yerel Seçimlerinin büyük bir güvensizliğin doğmasına neden olduğunu belirterek, "Artık hiç kimse verdiği oyun çalınıp çalınmadığından, sayılıp sayılmadığından emin değil. AKP demokrasinin ilk basamağını dinamitlemiştir" dedi.

Erdoğan Toprak’ın açıklaması şöyle:
"Türkiye demokrasi tarihinin en şaibeli seçimini geride bırakmıştır. AKP seçimlerde ve seçim sonrasında güvenliği sağlayamamıştır. Seçim güvenliğinden sorumlu bakanlar AKP’nin oylarının peşine düşmüş, AKP’li adayların yanında basın toplantılarına katılmış ve dolayısıyla her düzeyde sorumsuz bir partizanlık örneği sergilenmiştir.

Seçimler demokrasinin ilk basamağıdır. AKP bu ilk basamağı dinamitlemiştir. AKP bütün demokratik kurum ve süreçlere olan güveni yok etmiştir. Bugün AKP'ye oy verenler dahil farklı siyasi partilere oy veren hiç kimse seçim sonuçlarına güven duymamaktadır. Özellikle AKP'nin seçimi kaybettiği yerlerde sonuçların onlarca defa yeniden sayılması, seçimlerin iptal edilmesi bütün bu güvensizliği iyice artırmıştır.

İktidar olduğu günden bugüne kadar demokrasiyi adım adım rafa kaldıran AKP, şimdi de seçimlerin güvenli bir ortamda yapılmasını sağlayamamış ve hatta hükümet gücünü kullanarak seçim sonuçlarına ciddi şaibelerin bulaşmasına neden olmuştur.

Seçimlerin demokratik ve güvenli bir ortamda yapılmasına imkan sağlamayan bir partinin ülkeyi sağlıklı yönetemeyeceği açıktır. Milli irade söylemini ağızlarından düşürmeyenler ne yazık ki milletin iradesine sahip çıkamamışlardır. Ancak halkımız demokrasisine sahip çıkacak birikime ve iradeye sahiptir."

    Pazartesi, 07 Nisan 2014 13:30

Bağlantılı Konular