Sezgin Tanrıkulu, 30 Mart'ta yaşanan elektrik kesintilerinin gerekçesini sordu

Sezgin Tanrıkulu, yerel seçimlerin yapıldığı 30 Mart günü pek çok ilde meydana gelen elektrik kesintilerine ilişkin soru önergesi verdi.


"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

2014 Yılı Mart ayı içerisinde Kayseri'de gerçekleşen seçim mitinginde 30 Mart Yerel Seçimlerinin yapılacağı günde herhangi bir elektrik kesintisi olmayacağı yönünde açıklamalar yapmıştınız. Herhangi bir elektrik kesintisinin aynı zamanda AKP'yi de şaibe altında bırakacağını belirtmiştiniz. Yerel seçim öncesi Kayseri'de mitingde basına yaptığınız açıklamalara binaen 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinin gerçekleştiği gün, Türkiye'de özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere birçok ilde yaşanan elektrik kesintileri seçimleri şaibe altında bırakmıştır. İstanbul'da en az 14 ayrı yerde elektriklerin uzun sürelerle kesildiği belirlenirken, Gaziantep, Bitlis, Mardin, Şanlıurfa, Eskişehir, Ankara, Antakya ve Aksaray da elektriklerin kesildiği bildirilen iller arasındadır. Özellikle birçok il ve ilçede mum ışığında sandıkların açıldığı ve oyların sayıldığı bilgileri basına yansımıştır.

Bu bağlamda;

1- 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde elektrik kesintisi yaşanan il ve ilçe sayısı kaçtır? Elektrik kesintilerinin sebepleri nelerdir?
2- Elektrik kesintilerinin çoğunlukla oy sayım esnasında gerçekleşmesi tesadüf müdür?
3- 30 Mart 2014 Yerel Seçimler öncesi elektrik kesintisi olmaması için alınan tedbirler nelerdir?
4- 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri esnasında gerçekleşen elektrik kesintileri ile ilgili ihmali olan sorumlular hakkında soruşturma açılmış mıdır?
5- 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde elektrik kesintilerini önlemek için kaç ilde bakım-onarım yapılmıştır ve tedbir alınmıştır?
6- 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde tedbir amaçlı kaç bakım-onarım personeli görevlendirilmiştir?
7- 2013 yılında Türkiye'de illere göre gerçekleşen elektrik kesintileri ve sebepleri nelerdir?
8- Türkiye’de 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde olduğu üzere, kaç kere aynı anda birçok il ve ilçede elektrik kesintisi gerçekleşmiştir?
9- Elektrik trafolarının bakım-onarım süresi ne kadardır?
10- Bakanlığınız, elektrik dağıtım şirketlerini 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarmış mıdır?
11- Yerel Seçimlerin yapıldığı 30 Mart 2014 tarihinde, oy sayımının yapıldığı gece saatlerinde yurt genelinde 35 ilde aynı anda elektrik kesintisi yaşanmasının gerekçesi nedir? Yaşanan bu durumun sorumlusu ya da sorumluları kimdir? Sorumlular hakkında hangi yaptırımlar uygulanmıştır?
12- Hangi illerde kedi sebebiyle elektrik kesintileri yaşanmıştır?"

    Cuma, 04 Nisan 2014 18:32

Bağlantılı Konular