"AKP yasaları binlerce işçiyi daha işsiz bıraktı"

Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya , yerel seçimlerin ardından il özel idarelerinde çalışan binlerce taşeron işçinin işine son verilmesi üzerine bir yazılı açıklama yaptı.


"30 Mart 2014 Yerel seçimlerinden sonra AKP, çalışanlara yönelik gerçek yüzünü yine göstermiştir. İl Özel idarelerinde çalıştırılan binlerce taşeron işçi, AKP tarafından kapı önüne konmuştur.

AKP’nin salt seçim kazanma mantığı için çıkarmış olduğu 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu, 30 Mart 2014'te yapılan yerel seçimlerden sonra yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Kanun gereği büyükşehir olan 30 ildeki özel idareler kapatılmıştır. Bundan sonra il genelinde büyükşehir belediyelerinin hizmet vermesi kararlaştırıldı. İl Özel İdaresi’nin kapatılması sonrası birçok ilde taşeron işçiler işsiz kalmıştır.

Siyasi iktidar, çalışma yaşamının giderek ağırlaşan sorunlarına çözüm üretmek yerine yaşanan bu hukuksuz durumu yeni mağduriyetler yaratarak genişletmektedir.

Özellikle bütünşehir yasası öncesinde 2011 yılında belediyelerden norm kadro uygulaması çerçevesinde birçok işçi il özel idarelerine gönderilirken şimdi de bütün şehir kanunu çerçevesinde burada çalışan işçilerin durumları belirsizleştirilmiştir. Birçok il özel idaresinde kadrolu işçiler gibi bu kurumun esas işlerinde çalıştırılan ve Yargıtay kararlarına göre kamu işçisi sayılması gereken taşeron işçiler, hiçbir sebep gösterilmeksizin işten çıkarılmışlardır. Bu da siyasi iktidarın bundan sonra çalışanlara ve emekçilere yönelik nasıl bir tutum içerisinde olacağının bir göstergesidir."

    Cuma, 04 Nisan 2014 15:56

Bağlantılı Konular