Sezgin Tanrıkulu, Kadir Topbaş'ın ailesine ait Saray Muhallebicisi'ne ilişkin soru önergesi verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Kadir Topbaş'ın ailesine ait olan Saray Muhallebicisinin bulunduğu binanın Kaptan-ı Derya Halil Paşa Cami parseli üzerine inşa edildiği iddialarını sordu.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

1- İstanbul Fatih İlçesi Fevzipaşa Caddesi üzerindeki AKP İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın ailesine ait olan Saray Muhallebicisin bulunduğu binanın tarihi Feyzullah Efendi Medresesi (Şimdi Millet Kütüphanesi) yanındaki Kaptan-ı Derya Halil Paşa Cami parseli üzerinde inşa edildiği iddiası doğru mudur?
2- Daha önceden Kaptan-ı Derya Halil Paşa Cami'nin bulunduğu arsanın Kadir Topbaş'ın ailesine ait Saray Muhallebicisi tarafından önce kiralandığı, sonra da satın alındığı iddiası doğru mudur?
3- Kaptan-ı Derya Halil Paşa Camisi'ne ait parselde imar değişikliği yapılarak Kadir Topbaş'ın onayıyla ticaret alanı ilan edildiği ve ailesine ait Saray Muhallebicisine verildiği iddiası doğru mudur?
4- İddialar doğru ise, Kadir Topbaş'ın ailesine ait ticari işletme, Kaptan-ı Derya Halil Paşa Cami arazisini ne kadar bedelle hangi kurumdan ve kimlerin imzalı onaylarıyla satın almıştır?
5- Saray Muhallebicisi açıldıktan sonra önündeki otobüs durağının 100 metre geriye kaydırıldığı, muhallebicinin çatısına ilave inşaat yapıldığı, ana cadde kaldırımlarının da saksılar ve paravanlarla kapatılıp "Açık havada keşkül ve aşure yeme mekanı" yapıldığı iddiası doğru mudur?
6- Kaptan-ı Derya Halil Paşa Cami neden tekrar inşa edilmeyerek Kadir Topbaş'ın ailesine ait bir ticari işletmeye tahsis edilmiştir?
7- Halil Paşa Mutlu ve Nejat Selimoğlu adlı vatandaşların Caminin ticaret alanı ilan edilmesine itirazları sonucu 3820-3959 numaralı dosyada hazırlanan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerine sunulan raporda Saray Muhallebicisinin bulunduğu yerde daha önceden tarihi Halil Paşa Camisi olduğunun ve "sehven" ibaresi kullanılarak hata yapıldığı kabul edilen alanın tekrar dini tesis alanına çevrilmesi gerektiği kabul edilmesine rağmen, karar, neden halen uygulanmamış ve Kaptan-ı Derya Halil Paşa Camii tekrar inşa edilmemiştir?"

    Cumartesi, 29 Mart 2014 16:46

Bağlantılı Konular