Sezgin Tanrıkulu Şanlıurfa'da yapılan müdahalelere ilişkin bir basın açıklaması yaptı

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Şanlıurfa'da meydana gelen olaylara ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Sezgin Tanrıkulu'nun yaptığı yazılı basın açıklaması şöyle:

"Seçim hilelerine karşı demokratik tepkisini gösteren yurttaşlara yönelik müdahaleler devam etmektedir.  Şanlıurfa'nın Birecik İlçesi'nde polisin attığı gaz fişeği, 15 yaşındaki N.K.'nin sol gözünü kaybetmesine neden olmuştur. Son bir yıl içinde en az 50 kişinin gözünü kaybetmesine neden olan gaz fişeklerinin hedef gözetilerek kullanılması, halkın demokratik gösteri hakkından vazgeçmesini sağlamaya çalışma girişimidir. Ancak tüm bu hukuksuz engellemelere rağmen yurttaşlar temel haklarını ısrarla talep etmeye devam ediyor, edecektir de!


AKP hükümetinin bu hukuksuz uygulamaları karşısında N.K'nin gözünü kaybetmesine neden olan sorumluları ortaya çıkarmasını beklemiyoruz. Ancak hukuka saygılı yargıçların bu olayı derhal incelemesi ve çocuk yaştaki N.K.'nin gözünü kaybetmesine neden olan sorumluları ortaya çıkarmasını beklemek en tabii hakkımızdır. Bu vesileyle N.K.'ye ve ailesine geçmiş olsun diyor, aileye her türlü hukuki ve siyasi desteği sonuna kadar vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Diğer bir skandal ise yine seçim sonucunun şaibeli hale geldiği Ceylanpınar ilçesinde yaşandığı ifade edilmektedir. İddiaya göre Ceylanpınar'da halkın üzerine kullanım tarihi geçmiş gaz bombaları atılmıştır. Zaten ölümcül sonuçlara sebebiyet veren biber gazının tarihinin geçmesi halinde insan sağlığını nasıl etkileyeceğini tahmin etmek güç değildir. Eğer bu bilinçli olarak yapılıyorsa, doğrudan yurttaşların hayatlarına kastediliyor demektir! Eğer bu iddia doğruysa, kolluk güçleri Ceylanpınar'da alenen yargısız infaz girişimde bulunmaktadır. Dolayısıyla İçişleri Bakanı'nın bu konuya bir an önce açıklık getirmesini bekliyor, savcıları da bu iddiaları araştırarak gerekli soruşturmayı yapmaya davet ediyoruz."

    Perşembe, 03 Nisan 2014 13:23

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica