Palu-Genç-Muş Demiryolu yolsuzluğu ile ilgili suç duyurusunda bulundu

Mersin Milletvekili ve Bingöl Gönüllü Milletvekili Aytuğ Atıcı, Palu-Genç-Muş Demiryolu yolsuzluk iddiaları ile ilgili Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Hakkında Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Mersin Milletvekili Atıcı, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmelerde şu ifadelere yer verdi: “Palu-Genç-Muş Demiryolunun yeniden yapımı ile ilgili yolsuzluk iddiaları nedeniyle CHP Bingöl İl Başkanımız ile birlikte, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı hakkında bugün Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk.

Bingöl İlinden geçen Murat Nehri üzerine Kale 1, Kale2, Beyhan1 ve Beyhan 2 isimlerinde dört adet hidroelektrik santral (HES) inşaatına başlandığı bilinmektedir. Yapımı devam eden barajların yapım alanlarında bulunan Palu-Genç-Muş demiryolu hattının yer değiştirmesi iş ve işlemleri (deplasmanı), İlgili Bakanlık tarafından kamulaştırma bedeli ilgili firmadan alınmadan, hattın yapımı aynı firmaya 744 milyar TL’ye (744 trilyon) ihale edilmiştir. Böylece, hazine zarara uğratılmıştır.

Bölgede inşa edilecek barajlar, şimdiki demir yolu hattını her şekilde su altında bırakacağı bilindiği halde, barajlar ihale edilmiştir. Barajların yapımı ile elde edilecek kamu yararı, oluşan kamu zararının yanında çok anlamsızdır.

Ülkemizin sadece Taksim Gezi Parkı değil her tarafı talan edilmek ve paylaşılmak istenmektedir. Bakanlık, astarı yüzünden pahalı bir işi kamu yararını düşünmeden uygulamaya koymuştur. Buna dur demek için yargıyı göreve davet ediyoruz.”

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 14 Haziran 2013 13:58

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica