CHP "Seçim Sonuçları Takip Sistemi" kurdu

Emrehan Halıcı, ülke çapında her sandığın sonucunun  CHP görevlileri tarafından sisteme girileceğini ve YSK tarafından ilan edilen sonuçlarla karşılaştırılacağını,  olası hatalara da yasal süre içinde itirazların yapılması ile takibinin sağlanacağını söyledi.

Emrehan Halıcı'nın verdiği bilgiye göre, yerel seçim sonuçlarının kontrolü CHP BİTEM ekibi tarafından geliştirilen; web ve mobil ortamlarda kullanılabilecek "CHP Seçim Sonuçları Takip  Sistemi" (secimtakibi.chp.org.tr) ile gerçekleştirilecek.

CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı doğru, hilesiz ve güvenilir bir seçim sonucu için CHP'nin  Seçim Sonuçları ve Sandık Takip Sistemi kurduğunu açıkladı.

Gazetecilerin sorularını da ayrıntılı olarak yanıtlayan Genel Başkan Yardımcısı Halıcı bu konuda şunları söyledi:

"30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçim sonuçlarının kontrolü CHP BİTEM ekibi tarafından geliştirilen; web ve mobil ortamlarda kullanılabilecek "CHP Seçim Sonuçları Takip  Sistemi" (secimtakibi.chp.org.tr) ile gerçekleştirilecektir. Ülke çapında her sandığın sonucu CHP görevlileri tarafından sisteme girilecek ve YSK tarafından ilan edilen sonuçlarla karşılaştırılacaktır. Olası hatalara yasal süre içinde itirazların yapılması ve takip edilmesi sağlanacaktır.

Ayrıca, 30 Mart 2014 tarihinde tüm yurttaşlarımızın da aktif olarak sandık sonuçlarını denetlemeleri ve belirledikleri hataları iletmelerini sağlamak üzere "CHP Sandık Takip Sistemi" (sts.chp.org.tr) geliştirilmiştir. Hangi siyasi görüşe yakın olursa olsun, doğru ve güvenilir bir seçim seçim isteyen tüm yurttaşlarımız bu sistemi kullanabilirler.

30 Mart 2014 akşamı yurttaşlarımız oy kullandıkları sandığın ilan edilen (ilgili yere asılan) sonuçlarını bir kağıda not edebilirler ya da olanakları varsa fotoğrafını çekebilirler. Gece boyunca ve takip eden 48 saat içinde  sts.chp.org.tr adresine girerek YSK tarafından açıklanan sonuçlarla karşılaştırabilirler. Belirledikleri hataları diledikleri parti ve kuruma iletebilirler.

CHP Sandık Takip Sistemi, 18 Mart 2014 Salı günü, 16:00-21:00 saatleri arasında test çalışması için kullanıma açılacaktır. Yurttaşlarımızın, test aşamasında rastgele değerlerin yer aldığı sisteme çeşitli kereler girmelerini ve hata varmış gibi çeşitli itiraz denemeleri yapmalarını  rica ederiz.

Test çalışması sırasında karşılaşılabilecek sorun ve öneriler için Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine ePosta gönderilebilir.

Doğru ve güvenilir bir seçim hedefine katkılarınız için teşekkürler."

Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı basın toplantısında sandık başında 500 bin CHP'linin, 500 binden  fazla gönüllünün, yani bir milyondan fazla görevlinin sonuçları kontrol edeceğini, sandığa ve oya sahip çıkacağını belirterek soruları şöyle yanıtladı:

Soru: Hile olacağı konusunda duyum var mıdır, ayrıca, bu sisteme malum internete aynı anda çok sayıda giriş olduğunda bazı şeylerde çökme oldu ya da işte tıkanma oldu . Bu anlamda bir önlem alacak mısınız?
Emrehan Halıcı: Yani biz kuşkular konusunda vatandaşların kuşkularını bir kere haklı buluyoruz. Bu kuşkuları giderme konusunda da önlemler alınması gerektiğini düşünüyoruz. Aslında şunu söylemeliyim. Yüksek Seçim Kuruluna biz 2011'den sonra defalarca görüşmeler yaptık ve seçimin daha güvenilir bir biçimde olması adına neler yapılması gerektiği konusunda görüşlerimizi zaman zaman sözlü ve yazılı biçimde ifade ettik. Bunların bir kısmının YSK tarafından hayata geçiriliyor olmasını olumlu karşılıyoruz. Ama bazıları hayata geçmedi. Onlarında ileriki dönemde gerçekleşmesini umuyoruz. Bazıları yasal değişiklikler yapılmasını gerektiriyor. Burada da orada parti temsilcileri de var. Her parti tabi ki doğal olarak seçimin düzgün yapılmasını arzu eder. Dolayısıyla toplantılarda böyle bir atmosfer hakim. Ama bu yasal değişiklikler yapılır mı, yapılmaz mı, mecliste düzenlemeler olur mu, olmaz mı biliyorsunuz her şey iktidarın kontrolünde gerçekleştiği için bu dönemde onlar adına bir şey söyleme şansımız yok. Ama bizler neler yapılması gerektiğinin altını çizdik. Buna rağmen YSK'nın attığı adımları olumlu bulmamıza rağmen vatandaşımızın kuşkularından hareket ederek biz YSK'nın bu sisteminde sorun çıkabilir, yazılıma müdahale edilebilir endişesiyle zaten önlemler almış durumdayız. Burada hiçbir kurumuş, hiçbir kişiyi önceden suçlamak gibi bir niyetimiz, durumumuz yok. Hata nereden gelirse gelsin, bu hatayı kim yaparsa yapsın hatanın düzeltilmesine dönük bir çabamız var. Hatanın bir kere düzeltilmesi için ne olması gerekir? Hatanın tespit edilebilmesi gerekir. Burada hata nerede çıkacaktır? İnsani hatalar dışında teknik olarak yapılabilecek hatalar ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarının sisteme aktarılması sırasındadır. Bunları gidermeye dönükte eğer o sisteme girilen sandık sonuç tutanakları bu bizim yaptığımız gibi başka partilerde aynı kontrolü yaparlarsa ve sonuçları da YSK'nın sonuçlarıyla karşılaştırırlarsa o zaman sistemde bir hatadan bahsetmek mevzubahis olmaz.

Biz demin söylediğiniz konuda çok sayıda kişinin aynı anda girebilmesine dönük olarak çünkü sadece örgütümüze değil, bütün vatandaşımızın da kullanımına açıyoruz dedik. Çeşitli önlemler aldık. 100 binleri aşan rakamlarda aynı anda girişe dönük önlemlerimiz var. Ama tabi ki temkinli olmak lazım. İyi niyetli, kötü niyetli saldırılar, müdahaleler olabilir. Onlara da dönük olarak çeşitli önlemlerimiz var.


Soru: Sandık için görevlendirmeler yapılıyor. AKP'nin var. CHP'de bu yönde bir çalışma var mı? Kaç kişi görevli olacak sandıklarda?
Emrehan Halıcı: Biz bu çalışmayı daha öncede bahsetmiştik. Başlattık önceden ve ilk defa bu seçim döneminde sandık çevresi sorumlusu adı altında her sandık için iki tane görevlendirme yaptık. Dolayısıyla yaklaşık 400 bin tane sandık çevresi görevlimiz var. Ayrıyeten yasal olarak sandık müşahitlerimiz var. Sandık sonuçlarını girmek üzere sandık sonuçları giriş sorumlularımız var. Yani ortalama görevli olarak seçimlerde hizmet edecek olan 500 bin civarında CHP'nin örgüt görevlisi var. Bunun yanısıra çok sayıda da gönüllü müracaat etmiş durumda. Gönüllülerimizin de gene sandık başında olmalarını arzuluyoruz. Onlardan da bu konuda talep var. Sayı vermek çok mümkün değil ama 500 binin üzerinde gönüllülerle birlikte milyonları bulacak bir CHP gönüllüsü, CHP görevlisi sandıkların insani olarak kontrolünde yer alacaklar, görev alacaklar.

Soru: Son haftaya girmek üzereyiz. Sandıklarda görev almak isteyen ya da sandıklarda bu işlemi yapmak isteyen sıradan vatandaşlar nasıl başvursunlar, nasıl takip etsinler? İnternet sitesine hangi adresten nasıl ulaşsınlar?
Emrehan Halıcı: Size dağıttığımız kağıtta iki adreste var. Örneğin vatandaşların ulaşabilmesi için sts.chp.org.tr adresine girerek şuan deneme yapabilirler. Var olan datalar, veriler tabi ki gelişigüzel verilerdir. Ama seçim akşamı belli bir saatten sonra YSK'dan veriler aktıkça bu veriler hakiki olarak burada yer alacak. Dolayısıyla bunları şimdiden kullanmaya başlayabilirler. Resmi görevlendirmenin süresi geçmiş olduğu için bundan sonra görev almak isteyen bütün vatandaşlarımızın kendi haklarıdır. Oy kullandıkları sandığın başında durabilirler, sandık sonuçlarının açıklanmasında izleyici olarak bulunabilirler ve sandık sonuçları ilan edildiği zamanda bu kontrolü yapmak üzere ister not alıp, ister fotoğraf çekip gene bizim CHP’nin bu sistemine girerek bu kontrolü yapıp eğer bir hata tespit ederlerse de bu hatayı bize iletebilirler. Bu çok önemli, çok kritik bir aslında görevdir. Deminde söylüyorum bunun milyonlarca kişi tarafından yapılacak olması tüm vatandaşlar tarafından bu olanağın kullanılıyor olması hakikaten eğer böyle niyeti olan kim ise çok önemli bir caydırıcı unsur olacağının da bir kez daha altını çizmek isterim.

    Salı, 18 Mart 2014 14:38

Bağlantılı Konular