Kemal Kılıçdaroğlu Kastamonu'da, "Bu ülkede çocuklar ölmesin" dedi.

"Başçalan diyordu ki, ben yırtık ayakkabıyla siyasete girdim. O zaman şu soruyu sormayacak mıyız? Arkadaş sen yırtık ayakkabıyla siyasete girdiysen nasıl oldu da kısa sürede dünyanın en zengin başbakanlarından biri oldun?"


"Bize diyorlardı ki, "CHP yerel yönetimlerde ne yaptı?" Türkiye'ye ilk metroyu getiren, kentsel dönüşümü yerinde yapan, oradaki yurttaşları varoşlara sürmeyen, kentin rantını hak sahibine veren, İlk tercihli yol sistemini getiren, ilk tanzim satış mağazasını açan CHP’dir"

"İlk halk ekmek fabrikalarını kuran, ilk kez çocuklarımıza ilköğretimde bedava süt dağıtan parti CHPdir. İlk kez suyu vatandaşa bedava verdiği için yargılanan "Sen neden bedava veriyorsun?" diye hapse atılan belediye başkanı CHP'lidir. Hiç şüpheniz olmasın, yerel yönetimler bizim işimizdir. Daha ucuz, daha güzel bir hayatı CHP'li belediyelerin olduğu yerde vatandaşlarımız yaşadılar ve yaşıyorlar."

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Kastamonu'da düzenlenen mitingde, ister başı açık olsun ister başı kapalı olsun bütün kadınların başının üstünde yeri olduğunu herkesin bilmesini istediğini söyledi.

Kimliği, inancı ne olursa Türkiye'deki bütün yurttaşları kucakladığını anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, "Herkesin benim başımın üstünde yeri var. Hiçbir yurttaşımı ötekileştirmeyeceğim, herkesi kucaklayacağız. "Yurtta barış, dünyada barış" diyeceğiz" ifadesini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, güzel bir ülkede kardeşçe yaşamayı hedeflediklerini dile getirerek, "O başçalan bizi bölmek istiyor, ayrıştırmak istiyor. Bölünmeyeceğiz, kavga etmeyeceğiz, beraber güzel bir Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz. Bizim bir hedefimiz var, bir idealimiz var. Her evde tencere kaynasın, her evde barış olsun, her evde huzur olsun, herkes iş, herkes güç sahibi olsun" dedi.

Türkiye’nin iyi bir süreçten geçmediğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de açıkça halk soyuluyor. Soyan kişiyi biliyorsunuz. Geçen bunun bir mitingi olmuş, bu zatın. Bir vatandaş da "Bir gideyim, bu kadar yolsuzluk, hırsızlıktan sona ne anlatacak" diye. Bir bakmış ceplerine cüzdan gitmiş. Tabi "Hırsız var" diyemiyor, derse dayak yiyecek. Türkiye'nin geldiği hali biliyor musunuz, öğreniyor musunuz? Böyle bir tablo olabilir mi? Size sözüm var, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında ilk 4 ay içerisinde çıkaracağımız kanunun adı "Siyasi Ahlak Kanunu" olacak" dedi.

"Bu ülkede çocuklar ölmesin"
Kemal Kılıçdaroğlu, ahlakın çok önemli bir kavram olduğunu dile getirerek, "Bütün dinlerin ortak alanı ahlaktır. İnsanlık tarihine bakın bütün dinlerde ortak alan ahlaktır. Ahlaklının güzeli, güzel ahlaklı olan herkesin başımızın üstünde yeri vardır. O nedenledir ki utanma duygusu sadece insana özgüdür ve ahlak adaletle beraber anılır. Adalet bir kutup yıldızı gibidir, bütün dünya onun etrafında döner. Adalet bu kadar önemli kavramdır. Siyaseti ahlak üzerine inşa etmediğiniz zaman bir başka gerçek ortaya çıkar. O gerçekte şudur, siyasetçinin zenginleştiği ortamda halk fakirleşir. Türkiye’nin de yaşadığı budur" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Diyordu ki, "Ben yırtık ayakkabıyla siyasete girdim" O zaman şu soruyu sormayacak mıyız? "Arkadaş sen yırtık ayakkabıyla siyasete girdiysen nasıl oldu kısa sürede dünyanın en zengin başbakanlarından biri oldun?" Sormayacak mıyız? Mücadeleyi beraber yapacağız. Bunun yolu halktan geçer, sizden geçer. Beraber mücadele edeceğiz. Bütün annelere sesleniyorum, çocuklarınızı nasıl seviyorsanız ülkenizi de öyle sevdiğinizi biliyorum. Bu ülkeyi güzel bir ülke yapalım, bu ülkeyi yaşanabilir bir ülke yapalım. Bu ülkede Berkin’ler, bu ülkede Ayaz ve Kübra bebekler ölmesin. Bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmesin, bu ülkede anneler çocuklarını sabahleyin iki yanaklarından öperek güler yüzle okula göndersinler, bu ülke hepimizin ülkesi."

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 13 Mart 2014 18:20

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica