Sezgin Tanrıkulu: "Kadına yönelik şiddet toplumsal ve siyasal bir meseledir"

Sezgin Tanrıkulu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle mesaj yayınladı.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı şöyle:

"Türkiye ve dünyada kadına yönelik şiddet sistematik olarak devam ederken, kadınların örgütlü mücadeleyle eşitlik ve özgürlük taleplerini dile getirmesi son derece önemlidir. Kadınların eşitlik mücadelesi bir insan hakları mücadelesidir. Bu mücadeleye destek vermek sadece kadınların değil erkeklerin de görevidir. Mutluluk, eşitlikten geçer. Kadın-erkek eşitliğinin sağlanmadığı bir toplumda mutluluktan söz edilemez!

Ne yazık ki kadınların 8 Mart'ı kutladığı bugün de evde, işte, sokakta, devlet dairelerinde, gözaltında, cezaevlerinde, hayatın her alanında kadınlara yönelik baskılar devam ediyor.

Kadınların erkek egemen düzenin baskıcı rejiminden korunması konusunda yürütülen mücadele, iktidarların uygulamaları sonucunda karşılıksız kalıyor. İnsan Hakları Derneği'nin verilerine göre 2013 yılında 268 kadın katledilirken 143 kadın tecavüze, 245 kadın da tacize uğradı. Karşılaştıkları baskılara isyan ederek intihar girişiminde bulunan 70 kadından 58’i hayatını kaybetti.

Kadına yönelik şiddet hiçbir biçimde şahsi veya ailevi bir sorun değil, toplumsal ve siyasal bir meseledir. Bu bakımdan da başta hükümet olmak üzere tüm siyasi yapıların kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşı net bir tavır alması gerekir. Defalarca vurguladığımız, Meclis gündemine getirdiğimiz halde ne yazık ki AKP iktidarı, kadınların şiddetten korunması konusunda gerekli düzenlemeleri yapmamış, yapılan düzenlemeler de kağıt üstünde kalmıştır. Gerek sığınma evlerinin yetersizliği gerekse koruma talebinde bulunan kadınların bu taleplerinin yanıtsız kalması kadınları şiddete karşı korumasız bırakan önemli unsurlardan biridir. Ayrıca kadına yönelik şiddetin ailevi bir mesele olarak gösterilmesi de vahim sonuçlara kapıyı aralıyor.

Bugün Türkiye’nin en büyük toplumsal meselelerinden biri kadına yönelik şiddettir. Bu konuda hükümeti derhal kadın örgütlerinin taleplerini dikkate almaya ve üstüne düşen görevleri yerine getirmeye davet ediyoruz.

Ayrıca kadınların ekonomik, sosyal, siyasal hayata daha fazla katılımı konusunda CHP dâhil tüm partilerin, iş dünyasının, sivil toplum camiasının, akademinin seferber olması gerekmektedir. Kadınlar güçlendikçe, erkek şiddetine karşı koymaları da daha mümkün hale gelecektir.

Bugün alanlarda haklarını haykıracak olan tüm kadınlara mücadelelerinde başarılar diliyor, 8 Mart günlerini kutluyorum. Umarım bugün yine polis şiddetine maruz kalmadan 8 Mart’ı kutlayabilirler. Ayrıca erkek baskısından veya çalışma koşullarından ötürü bugün sokağa çıkamayan tüm kadınların da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.

Kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinde sonuna kadar yanlarında olduğumuzun da bilinmesini istiyorum."

    Cumartesi, 08 Mart 2014 11:31

Bağlantılı Konular