Kemal Kılıçdaroğlu Samsun'da: "Allah büyük, söyletir"

Kemal Kılıçdaroğlu,  Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, partinin seçim müziğine ilişkin, "Güzel bir müziğimiz var. 'Aradık hep ceplerini her taraftan para çıktı' diyor" sözleriyle başladı.

Tüm Türkiye'yi adım adım gezdiğini anımsatan Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun'un sadece Türkiye'nin değil, bütün dünyanın göz bebeği olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, Samsun’un bütün mazlum ülkelere örnek olduğunu, Mustafa Kemal Atatürk'ün mücadelesinin Samsun'dan başladığını kaydetti.

Geleceğe yönelik büyük umutları olduğunu belirten Kemal Kılıçdaroğlu, "Umutlarımızı koruyacağız, Türkiye’yi kucaklayıp büyüteceğiz. Büyük Türkiye’yi ellerimizle kuracağız" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bir ülkenin sağlklı yönetilmesinin yolu başbakanlık koltuğunda oturacak kişinin temiz olmasından geçer. Bir ülkede siyasetin saygın olmasının yolu, halka hesap vermeyi namuslu görev kabul etmekle geçer. Bir siyasetçinin dürüst ve namuslu olmasının yolu kul hakkı yememekten geçer. Benim bu millete bir sözüm var. Siyasete girdiğimiz günden itibaren söylüyorum, asla ve asla halkıma yalan söylemeyeceğim, ne olursa olsun her yerde doğruları seslendireceğim."

Senin, çocuklarının mal varlıklarını kamuoyuna açıkla
Manisa'da bir üniversite öğrencisinin, çantasından 'hırsız var' yazılı bir kumaş çıkması üzerine polis tarafından yakalandığını hatırlatan  Kemal Kılıçdaroğlu, “Polis, 'sen Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ediyorsun' diyor. İyi de kardeşim, 'hırsız var' diyor, senin aklına niye o geliyor? Artık bu ülkede nüfusun yarısından fazlası başbakanlık koltuğunda bir başçalanın olduğunu kabul ediyor. Bütün dünya biliyor. Sanmayın ki Türkiye’de konuşuluyor. Gidin ABD'ye hepsi konuşuyor, gidin Meksika'ya hepsi konuşuyor. Hep bu olaylar konuşuluyor" dedi.

Siyasete girdiği gün mal varlığını internet sitesinden duyurduğunu açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, "Şimdi sen eğer 'hırsız var' cümlesinden utanıyorsan, sana bir teklifim var. Senin, çocuklarının mal varlıklarını kamuoyuna açıkla. Millet görsün. Açıklayabilir mi? Ben de biliyorum ki açıklayamaz" dedi.

Allah büyük söyletir
Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Bugün Eskişehir'de konuşmuş, ben ona diyorum ki Allah büyük, bazen söyletir. Bana sataşıyor. 'Evlatlarıma helal lokma yedirmediğim halde, haramdan bahsedecek kalitede değilsin' diyor bana. Cümleyi bir daha okuyorum, doğru söylüyor. Yanlış mı söylemiş? Allah büyüktür söyletir. Sen evlatlarına haram lokma yedirdin. Kendi ağzınla söyledin. Nerede? Eskişehir’de. Kimlerin önünde? Binlerce kişinin önünde söyledin. Ne diyorum, Allah büyüktür ve söyletir."

Kemal Kılıçdaroğlu,  17 Aralık operasyonuna ve haklarında yolsuzluk iddiaları bulunan bakanlara işaret ederek, ülkede yolsuzlukların üzerine gidecekleri sözünü verdi.
İktidara geldiklerinde çiftçiler için mazotu 1,5 lira yapacaklarını, emekli aylığından kesilen yüzde 15 sosyal güvenlik destek primini kaldıracaklarını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir de bir propaganda daha yapıyorlar, efendim 'CHP gelirse, gelir desteğini kesecekmiş, engellilere yardım yapılıyor onları kesecekmiş.' Niye keselim? Tam tersine sizden çok daha fazla para vereceğiz, çünkü hortumları keseceğiz biz" diye konuştu.

Şimdi kadınlardan isteğim, siyaseti de kirlilikten temizleyin
Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında miting alanındaki kadınlara dikkati çekerek, "Çok sayıda kadın kardeşim var. Hepiniz hoş geldiniz. Size şundan borçluyum. Kadınlar bizim başımızın tacı, daha düne kadar kadının kılık kıyafeti üzerinden siyaset yapılıyordu. Yok başı açık, yok başı kapalı, buradan sesleniyorum, bütün kadınların benim başımın üzerinde yeri var" dedi.

Kadınlardan siyaseti temizlemelerini isteyen Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Ben her evde huzur, mutluluk olsun, her annenin çocuğu iş bulsun isterim. Anne çocuğuna iş bulacak, düğününü, derneğini yapacak, huzur içinde torunlarını kucaklayacak. Ben bunu isterim. Her anne çocuğunu okula güler yüzle göndersin, ben bunu isterim. Kadın-erkek eşitliği olsun, ben bunu isterim. Ben şuna inanırım, kadın temizlik demektir. Sadece siyasette değil, sokakta, caddede, evde, her yerde temizlik demektir. Bir yerde bir kirlilik varsa kadın önce gider orayı temizler. Şimdi kadınlardan isteğim, siyaseti de kirlilikten temizleyin. Onları şöyle bir temizleyin, temiz siyaset olsun."

CHP'nin yerel yönetimlerinin Türkiye'ye ilk kez metroyu getiren, yerinde kentsel dönüşüm yapan, tercihli yol uygulamasını getiren, TANSAŞ mağazalarını, halk ekmek fabrikalarını açan, ilköğretimde her sabah süt dağıtan, şehri güzelleştirmek için ağaç ve çiçek ithal eden değil köylüsünden alan belediyeler olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, daha sonra CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tarık Cengiz'i tanıttı.

Aralarında uzun süredir açlık grevi yapan emekli astsubaylar olduğunu belirten Kemal Kılıçdaroğlu, "Onlar uzun süredir açlık grevi yapıyorlar. Sizi seviyoruz, sorunlarınızı biliyoruz. Halkın iktidarında, Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarında sizin sorunlarınızı da çözeceğiz. Bundan emin olmanızı isterim. Samsun madem ki ayağa kalktı, madem ki değişim istiyor, özgürlük istiyor, 'alın teri değerlidir' diyor. O zaman gelin 30 Mart'ta haramilerin iktidarını yıkıp halkın iktidarını kuralım" ifadelerini kullandı.

İlker Başbuğ'un tahliyesi
Mitingin sonunda, Ergenekon davasından tutuklu bulunan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tahliye edildiği bilgisini alan Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Ayın 30'unda bir tercih yapacağız, biri tarafta vatan evlatları var, öbür tarafta bakan evlatları var. Tercihi vatan evlatlarından yana kullanmaya hazır mısınız? Biz de hazırız. Bu arada arkadaşlarım mutlu bir haber verdiler. İlker Başbuğ’un serbest bırakıldığını söylediler. Ben merak ediyorum, 'ben o davanın savcısıyım' diyen bu başçalan acaba utanacak mı?"

    Cumartesi, 08 Mart 2014 10:07

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica