Atilla Kart'ın gündemi: "Varlık Barışı Yasası"

Konya Milletvekili Atilla Kart, "Fezlekeleri Genel Kurul'un bilgisine sunmak usuli bir işlemdir. O usulü işlemin yapılması benim bugün onları incelememi engelleyemez" dedi.


Atilla Kart, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 17 Aralık sonrasında ortaya çıkan bulguların; gayriresmi Suudi Arabistan ve Katar ziyaretlerinin; Wikileaks belgesindeki iddia ve suçlamaların, "Başbakan Erdoğan'ın İsviçre ya da başka bir ülkedeki gizli hesap iddialarının kuvvetlendirdiğini" ifade etti.

"Erdoğan ve aile bireylerinin, artık milyar dolarlar seviyesinde değil 10 milyar dolarlar seviyesinde haksız ve yasa dışı bir mal varlığına sahip oldukları yönündeki bulgular güçlenmiştir" ifadesini kullanan Atilla Kart, şu soruları yöneltti: "Gelir İdaresi Başkanlığı ya da MASAK gibi kuruluşlar, gizli hesaplar konusunda doğrudan bilgi isteme başvurusu yapabileceklerine göre; Türkiye neden bu yönde başvuruda bulunmamaktadır? Wikileaks Belgeleri, The Times ve Türkiye'deki bir bölüm medya da Erdoğan'ın İsviçre’deki bankalarda milyar dolarlar seviyesinde gizli hesaplarının bulunduğu ısrarla ifade edilmesine rağmen; Erdoğan bu yayın organları aleyhine neden yasal yollara başvurmamaktadır ya da İsviçre mercilerinden bu yönde resmi belge alma girişiminde bulunmamaktadır?

'Varlık Barışı' yasası çerçevesinde, Erdoğan ve ikinci dereceye kadar olan kan ve sıhri hısımları ile gelinleri ve damatları; bu yasadan yararlanmak için herhangi bir başvuruda bulunmuşlar mıdır?”


İçeriğe müdahale edildi
Atilla Kart, TBMM'ye gelen eski dört bakan ile ilgili fezlekelerle hakkında bir soru üzerine, "Meclis Başkanlığı'nın, fezlekeleri 3 ya da 4 gün kayda almayarak görevini kötüye kullandığı görülmektedir. İbret vericidir. Bu konunun takipçisi olacağız" dedi.

Fezlekelerin, kayda alındığı tarih itibariyle artık TBMM'de gelen kağıt niteliğinde olduğunu dile getiren Atilla Kart, "Ben milletvekili olarak TBMM'ye intikal eden her evrak hakkında bilgi alırım. Bu hakka sahibim. Bu ayrıca bir sorumluluk ve görevdir" diye konuştu.

Meclis Başkanı'ndan randevu talep ettiğini ve bu konuları dile getireceğini ifade eden Atilla Kart, "Fezlekelerin Genel Kurul'un bilgisine sunmak usuli bir işlemdir. O usuli işlemin yapılması benim bugün onları incelememi engelleyemez. Ben o dosyaları her an inceleyebilirim. Meclis Başkanı, sağduyusuyla ve sorumluluk duygusuyla bu noktada artık daha fazla engelleyici bir tavır içinde olmamalı. Kendisine de bunu doğrudan ifade edeceğim" dedi.

Fezlekelerin içeriğine yönelik Meclis aşamasında bir müdahalenin yapıldığını düşünmediğini ifade eden Atilla Kart, "Bulgular, maalesef Adalet Bakanlığı aşamasında, 45 günlük sürede, bu fezlekelerin içeriğine müdahale edildiğini gösteriyor" diye konuştu.

Yeni Başbakanlık binasıyla ilgili yargı kararına ilişkin Başbakan'ın sözlerinin anımsatılması üzerine Atilla Kart, "Türkiye'yi bir derebeyi yönetiyor. Kendini kuralların üstünde zanneden bir yönetici profili. Yargıya müdahale etmesinin doğru ve yerinde olduğunu zannediyor. Asgari demokrasi kültüründen, ahlakından yoksun olan bir yöneticiden söz ediyoruz" ifadelerini kullandı.

    Perşembe, 06 Mart 2014 19:00

Bağlantılı Konular