Kemal Kılıçdaroğlu: "Yırtık ayakkabı ile siyasete girdi, şimdi dünyanın en zengin başbakanlarından birisi"

Kemal Kılıçdaroğlu,  Cumhuriyet Meydanı'ndaki  mitingde yaptığı konuşmada, temiz ve halka hesap veren bir siyaset, işsizlere iş bulmak, çiftçinin alın terini değerlendirmek ve barış içerisinde yaşamak için Türkiye’nin yeni bir yönetime kavuşması gerektiğini söyledi.


30 Mart'ta demokrasi yağmurunun Türkiye'ye yağacağını anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin ardından milleti soyanlardan hesap soracağını dile getirdi.

Ülkenin barış ve huzur içerisinde yaşaması için çalışacağını ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Şimdi size bir hikaye anlatacağım, bir ülkenin başbakanlık koltuğuna oturan adamla ilgili. Bu kişi meydanlara çıktı, 'ben mağdurum, şiir okudum diye hapse atıldım' dedi. 'Yırtık ayakkabı ile siyasete girdim' dedi. Siyasete girdi. Hep mağdur edebiyatı yaptı. Köşeyi döndü. Yine mağdur edebiyatı yapıyor, bugünlerde. Yırtık ayakkabı ile siyasete girdi, şimdi dünyanın en zengin başbakanlarından birisi. Bunun hesabı hep beraber sormak durumunda değil miyiz, hesabını soracak mıyız? Siz istiyorsanız ben hesabını soracağım. Trakya’dayız, Kapıkule çok yakın oradan kaçacak gibi görünüyor. Nereye kaçarsa kaçsın, hangi ülkeye giderse gitsin, size söz veriyorum. Türkiye’ye getireceğim ve hesabını soracağım. İnşallah o da olacak."

"17 Aralık 2013'te bir devletin namuslu kadroları, hükümet tarafından soyulan devletin maskesini ortaya çıkardılar” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ve montaj olduğu belirtilen ses kaydına atıfta bulunarak, "AKP'ye hırsız demeyeceğiz. Orada düzgün insanlar da var. Bizim ‘hırsız’ dediğimiz adam bir kişi. Devleti soyan bir kişi, adına başçalan diyoruz biz" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, çiftçilere, işsizlere, emeklilere, memurlara ve öğretmenlere seslenerek, "Böyle bir rezaleti Türkiye Cumhuriyeti hiç yaşamadı. Böyle bir hırsızlığı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç görmedik. İlk kez bir hükümet, devleti adeta soymakla görevlendirilmiş. Buna izin verecek miyiz?" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez halkına açıkça yalan söyleyen bir başbakanla karşı karşıya olduklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
"Ben ona asla bundan sonra başbakan demeyeceğim. Sizin bir hemşeriniz var, Bihlun Hanım, ben ona talimat verdim. Artık kimse onun adına soru önergesi vermeyecek. Kimse ona başbakan demeyecek. Eğer söylenirse onun adı başçalan zaten. Geçen bir Fransız gazeteci geldi, bu konuyla ilgili soru soruyor. 'Efendim ben başçalanla ilgili soru sormak istiyorum' dedi. Artık herkes biliyor. Benim merak ettiğim bu adam nasıl milletin yüzüne bakıyor. Ya insanda biraz utanma olur, biraz ar duygusu olur. O nedenle öğretmenlere seslendim, onu yetiştiren öğretmenlere seslendim. Siz böyle bir insan acaba yetişir, ülkeyi yönetir diye bir beklenti içinde olabilirsiniz. Hangi partiden olursa olsun, adı yolsuzluğa, hırsızlığa bulaşmış bir kişinin başbakanlık koltuğunda oturmasını, ben sindiremiyorum. Bir adamın hikayesi bu. Yolsuzluğu kendisi yapmıyor, aile boyu yapıyorlar. Annesi, af edersiniz, annesi değil, Allah rahmet eylesin… Eşi, o da çünkü telefonda ‘diğer oğlana da haber ver’ diyor. 'Onun da haberi olsun' diyor. Kızları, çocukları, kendisi, amcası, dayısı, yeğeni, teyzesi, bütün sülale malı götürmekle meşguller. O nedenle söylüyorum, aile boyu yolsuzluk bizim tarihimizde ilk kez gerçekleşmiş oldu."
"Hangi yasağı getirirseniz getirin, Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkede olduğu sürece, bütün yolsuzluklarınızı halka anlatacak"
"Hırsızın polisi olmaz, polis halkın polisidir. Biz size güveniyoruz, eğer bir mitingi yapıyorsak sizin katkınız var ama siz de hukuk, adalet, halktan yana olun, yolsuzluktan yana olmayın ki sizi başımızın üstünde taşıyalım"


Kemal Kılıçdaroğlu,  AK Parti'ye oy veren vatandaşlara seslenmek istediğini ifade ederek, şunları söyledi:
"Bunlar sizi kandırdı. 'Sizi zengin edeceğiz' dediler, kendilerini zengin ettiler, en temiz duygularınızı sömürdüler. Millet oy verdi. Verilen her oya saygı saygım var. 'Şu partiye veya bu partiye oy verdi’ diye suçlamadım ama şunu söylüyorum artık; Bu iktidar sizi kandırdı, 'sizi zengin edeceğiz' dediler, yalan söylediler. Bunlar ‘sizi zengin edeceğiz’ dediler, kendileri zengin oldular. Kendileri köşeyi döndüler. Size sadece din, iman edebiyatı yaptılar. Dini inancınızı açıkça sömürdüler."

Hükümetin yolsuzlukları önleyemediğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Hangi yasağı getirseniz getirin, Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkede olduğu sürece, bütün yolsuzluklarınızı halka anlatacak. Bu hükümetin 4 bakanı, adı yolsuzluğa bulaşan dört bakanı, bir başçalan beraber götürüyorlar zaten" diye konuştu.

Bakanlarla ilgili fezlekeyi okuyacağını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kendi ekonomisini çok iyi biliyor. Hakkını teslim etmek lazım. 28 seferde 52 milyon dolar götürmüş, Çiftçi, emekli, işçi kardeşim, işsiz kardeşim acaba sen hayatında 52 milyon doları bir arada gördün mü? Çalınan 52 milyon dolar… Eğer mazotu 5 liradan alıyorsan sebebi işte budur. Yarın sandığa gideceksin, hala AKP’ye oy verirseniz harama ortak olursunuz. Ya helale oy verin ya da haramdan yana tavır takının."

AK Parti'ye oy veren vatandaşlara seslenen Kemal Kılıçdaroğlu, "Vicdanınız körelmediyse, inancınız körelmediyse, hala bu ülkenin geleceği için çocuklarınız için güzel beklentiler içindeyseniz. Elinizi vicdanınıza koyun. Bir bakanın oğlunun evinde, 1 trilyon paraya ‘bir kaç kuruş’ diyen adama, hala oy verecek misiniz, vermeyecek misiniz? Egemen Bağış, ama bu mütevazi bir rakam, buna pek fazla iş düşmemiş anlaşılan, 3 defada toplam 1,5 milyon dolar götürmüş. 52 milyon dolara bakınca bununki ufak kalıyor. Neden buna az gelmiş, çünkü çuvalla değil çikolata kutusunda gelmiş" ifadelerini kullandı.

Hırsızın polisi olmaz, polis halkın polisidir
Türkiye genelinde yaptıkları mitinglerde dinletilen ses kayıtlarının zaman zaman polisler tarafından engellenmek istediğini savunan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Hırsızın polisi olmaz, polis halkın polisidir. Biz size güveniyoruz, eğer bir mitingi huzur içinde yapıyorsak, sizin emeğiniz ve katkınız var. Ama siz de hukuk, adalet, halktan yana olun, yolsuzluktan, hırsızlıktan yana olmayın ki sizi başımızın üstünde taşıyalım. Bakınız siyasete girdiğim gün, mal varlığımı siteye koydum. Her kuruş benim alın terimin karşılığıdır. Herkes de zengin olsun, geliri olsun, huzur içinde olsun isterim. 1971′den bu yana Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı aylığın en az 2 katını aldım. Benim mal varlığım ortada, alın teri, onun ki sahte, paraları evinde saklıyor. Dağıt dağıt bitmiyor, ertesi gün 30 milyon avro kalıyor."  Kemal Kılıçdaroğlu, her evde huzur ve barışın olduğu bir Türkiye istediklerini anlatarak, iktidara gelmeleri durumunda mazot fiyatlarının indirileceğini söyledi.

Her türlü provokasyonu yapabilirler
Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne'den gelirken arkadaşlarının kendisine Başbakan Erdoğan ile eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında geçtiği iddia edilen bir ses kaydı dinlettiğini ifade etti.
30 Mart'ta temiz ve güzel bir Türkiye umudu ile vatandaşların sandığa gideceklerini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, "Provokasyonlara asla alet olmayacağız. Bunlar yakında büyük provokasyonlar yapabilirler. Hatta Erdoğan'a suikast ayağından bir şeyler de yapabilirler. Hatırlıyorsunuz değil mi? Geçen seçimlerde efendim, Tokat'a gidiyor kendisini helikopterle, Başbakan’a suikast yapıldı… Neymiş arabasına iki kişi silahla… Yalan, doğru ama gerçeği görün diyorum size. Her türlü provokasyonu yapabilirler" şeklinde konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde tüm vatandaşların kazanacağını, herkesin mutlu olduğu, barış ve huzurun hakim olduğu bir Türkiye için çalışacaklarını dile getirdi.

    Salı, 04 Mart 2014 17:53

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica