Faruk Loğoğlu, Ahmet Davutoğlu'nun Ukrayna yaklaşımındaki çifte standardı eleştirdi

Faruk Loğoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna'daki gelişmelerin çok ciddi ve kaygı verici olduğunu söyledi.


Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması gerektiğini ifade eden Faruk Loğoğlu, Kırım'daki gelişmeler bahane edilerek Ukrayna'ya müdahale edilmesinin uluslararası hukuka aykırı olacağını, Ukrayna’ya saldırının savaş ilanı anlamına gelebileceğini kaydetti.

Faruk Loğoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun gittiği Kiev'de, "Ukrayna'nın parçalanmasını önlemek için muhalefetin de içinde olduğu bütün tarafların temsil edildiği Hükümet kurulmasını" istediğini söyledi. "Ahmet Davutoğlu, Suriye için neden aynı tavsiyelerde bulunmadı" diyen Faruk Loğoğlu, Ukrayna'nın Ahmet Davutoğlu'nun verdiği akla ihtiyacının olmadığını savundu.

Ukrayna meselesinin daha fazla tırmandırılmasının hiç kimsenin işine yaramayacağını belirten Faruk Loğoğlu, "Özellikle Rusya'nın işine yaramayacaktır. Gürcistan tecrübesini hatırlıyorsunuz, oradan yara almadığını düşünüyor ama o günle bugün arasında çok fark var. Rusya, sert askeri gücü rahatlıkla başvuran ülke imajını geride bırakmak istiyorsa, uluslararası hukuka saygılı bir biçimde Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygılı bir biçimde hareket etmesi gerekiyor" dedi.

Tahliyeleri eleştirdi
Faruk Loğoğlu, Türkiye'nin artık yolsuzlukların meşrulaştığı bir ülke haline geldiğini iddia ederek, "Yolsuzluk adı üstünde, hem ahlaka, yasalara aykırı, hem de mensubu olduğumuz dinimize aykırı. Ama yolsuzluğun mazur gösterilmesi için başta Başbakan olmak üzere, bütün hükümet yetkilileri devamlı olarak söylemler geliştiriyor. Mahkemeler tahliye kararı veriyor, sanki bu insanlar gökten inmiş, kul hakkı yememiş gibi tahliye ediliyor, ondan sonra da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 'vicdanları sızlattı' diyor. Hangi vicdandan bahsediyorlar? Vicdanı olan insan bu kadar konuşur mu?" diye konuştu.

AK Parti milletvekilleri arasında da bu yolsuzluklara gönlü razı olmayanların da bulunduğunu savunan Faruk Loğoğlu, "Çünkü bunlar insan ve vicdanları var. Onlar adına konuşan bakanlar ve AK Parti yetkilileri, AK Parti grubunun büyük çoğunluğunun rahatsızlığını yansıtmıyor" dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasaları onaylamasını da savunan Faruk Loğoğlu, "şirinlik yaptığını" söylediği Cumhurbaşkanı'nın görevini yerine getirmesi gerektiğini anlattı.
Faruk Loğoğlu, "30 Mart yaklaşıyor. Türkiye kötü günler gördü ama çıkmasını da bilmiştir. Eskiden askeri darbe olurdu ama onlar geride kaldı, şimdi iktidar değişikliği sandıkta olacak" dedi.

Oraya da el atmışlar
"Başbakan ile oğlu arasında Fenerbahçe'ye ilişkin geçtiği iddia edilen son ses kaydının" sorulması üzerine Faruk Loğoğlu, "Spor, hakikaten siyasetin hiç bir şekilde girmemesi gereken bir alan. Ama görüyoruz ve anlıyoruz ki oraya da el atmışlar. Doymak bilmiyorlar, ya susturacaklar ya da hapse atacaklar. Fenerbahçe Türkiye'nin en eski ve güçlü spor camialarından birisidir. Hiç kimseye biat etme arzu ve eğilimleri yoktur. Fenerbahçe diğer bütün kulüpler gibi hür ve özgürdür, bu Başbakan’a boyun eğmeyecek kadar asalete ve güce sahiptir" diye konuştu.

    Pazartesi, 03 Mart 2014 13:16

Bağlantılı Konular