Faik Öztrak 2014 Şubat ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi

CHP Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak 2014 Şubat ayı enflasyon rakamlarını basın açıklaması ile değerlendirdi.

"Enflasyon alarm veriyor; vatandaşı zor bir yıl bekliyor" diyen Faik Öztrak basın açıklamasında şunları dile getirdi.

"TÜİK'in açıkladığı verilere göre 2014 Ocak ayında %7,8 olan yıllık enflasyon; Şubat ayında 7,9'a çıkarken "çekirdek enflasyonda" rekor artışlar oldu. Çekirdek enflasyon göstergelerinden H endeksi 2012 Ocak ayından bu yana en yüksek seviye olan %8,63’e çıkarken, I Endeksi son 81 ayın rekorunu kırarak %8,43’e ulaştı. Bu durum enflasyondaki artışın geçici olmadığını, önümüzdeki aylarda da artış eğiliminin süreceğini gösteriyor.
Tüm bu veriler ve ileriye yönelik riskler 2014'te çift haneli enflasyon ihtimalinin yüksek olduğuna işaret ediyor. Nitekim, Türk Lirasının kur sepeti karşısında, son bir yılda, yüzde 26'ya varan değer kaybı henüz enflasyona tam olarak yansımadı. Öte yandan kurdaki artışa karşın elektrik ve doğalgaz zamları yerel seçimlerin ardına ötelendi. Yine kuraklık nedeniyle başta gıda fiyatlarında olmak üzere vatandaşın temel tüketim ürünlerinin fiyatlarında ciddi artışlar bekleniyor.


Hükümetin yanlış ekonomi politikaları ve içine düştüğü yolsuzluk ve rüşvet skandalını örtebilmek için hukuku tepelemesi nedeniyle vatandaşlarımızın 2014’te iki koldan sıkışacağı anlaşılmaktadır.
İlk olarak, bu yıl vatandaşın gelirinde kayda değer bir artış olmayacaktır. 2014'te resmi büyüme hedefi % 4 olmasına karşın, Türkiye'ye ilişkin büyüme tahminleri bunun yarısına(%2 civarına) kadar düşmüştür. Hem TL’nin değer kaybı hem de büyümenin düşük kalması, 2014’te kişibaşına düşen milli gelirin 10 bin dolar tuzağından çıkmasını güçleştirecektir.

İkinci olarak, artan hayat pahalılığı vatandaşın cüzdanını vuracak, alım gücünü düşürecektir. Geliri artmayan vatandaş, artan hayat pahalılığı nedeniyle borçlarını ödemekte daha da zorlanacaktır.
Tüm bu gerçekler ortada olmasına karşın vatandaşın sıkıntıları hükümetin gündeminde değildir. Suçluların telaşı içindeki Hükümet, tüm enerjisini ve gücünü yolsuzluk ve rüşvet iddialarını kapatmak için kullanmakta, hukuk devletini ortadan kaldırmakta ve kamu vicdanında yaralar açmaktadır.
Hükümetin başı, güven ve istikrar önündeki en büyük engel haline gelmiştir. İçinde bulunduğumuz aydan başlayarak önümüzdeki seçimler değerli vatandaşlarımızın kendi kaderlerine el koyması için ciddi bir fırsattır. Yolsuzluk ve rüşvet batağına saplanıp kalmış AKP'ye yol vererek, ülkemizde güven ve istikrarı tesis etmek vatandaşlarımızın elindedir.

    Pazartesi, 03 Mart 2014 13:05

Bağlantılı Konular