Kemal Kılıçdaroğlu Yalova'da konuştu: "Biz hırsızlardan hesap sormaya ahdetmiş bir partiyiz"

Yalova'da Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitinginde konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin içinde bulunduğu koşulları herkesin bildiğini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık'taki operasyonu hatırlatarak, şöyle devam etti:
"17 Aralık'ta bu ülkede nelerin yapıldığı, aşama aşama hayatımızın önünden bir film şeridi gibi geçti. 17 Aralık'ta Cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu yapıldı. 4 bakanın çocuklarının yatak odalarında baş çalanın boyu kadar kasalar çıktı. Kasaların içinden dolarlar çıktı, avrolar çıktı. O kasaların yanında para sayma makineleri çıktı. Sonra bir bakana 700 bin liralık saat çıktı. Sonra baktılar ki bu iş büyüyor, önce koştu kendi özel uçağını, Türkiye Cumhuriyeti başbakanına tahsis edilen özel uçağı Aksaray'a gönderdi. Valiyi aldı, 'Gel sen İstanbul'a, emniyet müdürü ol, yolsuzluk ve rüşvet olayını kapat' dedi. İlk adımdır bu. Polisleri, savcıları değiştirdiler. Değiştirdikleri savcıları bir daha değiştirdiler. Sonra yetmedi, Adli Kolluk Yönetmeliğini değiştirdiler. Yetmedi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu (HSYK) değiştirdiler. Yetmedi, Başbakan çıktı, 'Bu yolsuzluk ve rüşvet operasyonu bana karşı yapılmıştır, oğlum Bilal'e karşı yapılmıştır, Bilal üzerinden bana ulaşmak istiyorlar' dedi. Ben de şunu söylüyorum; 'Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Allah aşkına bana söyler misiniz bir hükümet, devleti soyarsa ne olur? Dünya tarihinde ilk kez AK Parti hükümetinin devleti soyduğunu görüyoruz. Kendi oğlu, diyor ki 'Gel ifade ver', 'Vermem ifade' diyor. İfadenin alınması lazım, 'İfade almayacak' diyor. Ne yaptı baş çalan, oğlunu aldı, devletin makam arabasıyla beraber makam arabasıyla götürdü."

Bisküvi reklamı
Geçmişte yayınlanan bir televizyon reklamını anımsatan Kemal Kılıçdaroğlu, bir bisküvi markasının söylendiğini ve karşılığında hemen akla bunun geldiğinin ifade edildiğini anlattı. Bu reklama atıfta bulunan Kemal  Kılıçdaroğlu, "Bu ülkenin nüfusunun en az yarısı ona hırsız diyor. Hırsız diye unvanı verilen adam, Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanlık koltuğunda oturur mu? O nedenle arkadaşlara söyledim; baş çalana sakın başbakan demeyin, sayın lafını da kaldırın, adı ve unvanı bellidir, bütün dünyaya nam salmıştır, adı baş çalandır" diye konuştu.
Kemal  Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Hükümet istifa edebilir mi? İstifa etmeyecekler bunlar. Bir adamın yüreğinde Allah korkusu varsa 'Kul hakkı yemek, dünyanın en büyük günahıdır' diye biliyorsa alnında ar damarı varsa zaten bir gün bile o koltukta oturamaz. Bunlarda Allah korkusu, ar damarı yok. Ne söyleyeyim başka ben bunlara, ne söyleyeyim Allah aşkına söyler misiniz bana? O nedenle Manisa'daki üniversite öğrencisine, 'Hırsız var pankartını taşıma' diyor. Ben diyorum ki artık o, devlet sırrı olmaktan çıktı. Artık bütün dünya onun hırsız olduğunu kabul ediyor. Herkes böyle bilsin. Rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Kimse bir şey yapamaz size. O hırsız o koltuktan inmediği sürece ona her yerde hırsız diyeceğim. Türkiye'nin bir diktatör tarafından yönetildiğini defalarca söyledim. Diktatörler için hukukun üstünlüğü diye bir kavram yoktur. Diktatörler için kadın-erkek eşitliği diye bir kavram yoktur. Diktatör için yargı, yasama, yürütme diye üç ayrı organ yoktur. Diktatör için yürütme organı vardır. O yürütme organı da biliyorsunuz 'yürütme'dir. Öyle düşünüyorlar. Ne diyor baş çalan? 'Ben yürütmenin başıyım' diyor. Biz de zaten sana onu söylüyoruz, 'Sen yürütmenin başısın' diyoruz. Buradan bütün annelere sesleniyorum, bütün annelerin elinden öpüyorum onu da söyleyeyim, anneler, çocuğunuz işsizse onun sebebi baş çalandır, çocuğunuz iş bulamıyorsa sebebi odur. Çiftçi kardeşlerime sesleniyorum, ürettiğin ürünün, alın terinin karşılığını alamıyorsan bunun sebebi baş çalandır."

Hepimiz sandığa giderken düşüneceğiz
AK Parti'li seçmenlere de seslenen Kemal  Kılıçdaroğlu, herkesin, bundan sonra sandığa giderken düşüneceğini, ellerini vicdanlarına koyacağını belirtti. Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Siz Adalet ve Kalkınma Partisine oy verdiniz, bir değil, iki değil, üç kez iktidara getirdiniz. Hiçbir zaman 'Niye oy verdiniz' diye sizi suçlamadık. Çünkü siz şuna inandınız; 'Bunlar gelecekler, yolsuzlukla mücadele edecekler’ dediniz. Biz de dedik ki 'Eyvallah, yolsuzlukla mücadele ediyorsa buyursun etsinler.’ Bunlar dediler ki ‘Biz yoksullukla mücadele edeceğiz.' 'Eyvallah, yoksullukla mücadele ediyorsanız her türlü desteği veririz’ dedik. Bunlar, ‘Biz yasaklarla mücadele edeceğiz' dediler. 'Eyvallah, Türkiye'ye demokrasiyi getiriyorsanız, yasakları kaldırıyorsanız biz de size her türlü desteği vereceğiz' dedik. Aradan süre geçti, bugün artık güneş balçıkla örtülmüyor, kapatılmıyor, sıvanmıyor. Hepimiz biliyoruz. Düşünün, sizi kandırdılar, adam yerine koymadılar, size açıkça yalan söylediler, 'Biz yolsuzlukla mücadele edeceğiz' dediler, çocuklarını paraya boğdular. Her taraflarından dolar akıyor."

Hepsi serbest kaldı, milletin vicdanı sızlıyor
İktidara inanılmaması konusunda defalarca uyarı yaptığını hatırlatan Kemal  Kılıçdaroğlu, diktatörlerin özelliklerinin herkes tarafından bilindiğini söyledi.
Türkiye'de herkesin gözünün açılmasını, neyin ne olduğunu herkesin çok iyi bilmesini isteyen Kemal Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren yurttaşlarıma sesleniyorum; kul hakkı yemek günahsa Yüce Allah 'Her türlü günahla gel affederim ama kul hakkıyla karşıma gelme' diyorsa ve sen de gidip hala buna oy veriyorsan ben sana söyleyecek bir şey bulamıyorum. Düşünün, bir bakana, koluna 700 bin liralık saat, insaf ya. Merak ediyorum, içinizde kaç kişi 700 bin liralık saat sahibi. Yalnız bakın bunları serbest bıraktılar, hepsini. Kahramanmaraş'ta bir gencecik çocuğumuz 17 lira çaldı diye 17 ay hapse atıldı. 1 milyar dolar götürdüler. Başbakan'ın evinden çıkan para bu. Hepsi serbest kaldı, milletin vicdanı sızlıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren yurttaşlarıma sesleniyorum; bir başbakanın evinde nasıl olur da 1 milyar dolar para olur."

Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 2013 sabahına ilişkin var olduğu ileri sürülen ses kayıtlarını da anımsattı.
Bunların gerçek olduğunu belirten  Kemal  Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:
"17 Aralık, sabah 8'i 2 geçe oğluna telefon ediyor baş çalan; 'Bilal evde misin?' 'Evdeyim' diyor. 'Ne var ne yok oğlum evde?' 'Baba bir şey yok' diyor. 'Oğlum şunlar şunlar, operasyon yapılıyor, adına rüşvet ve yolsuzluk operasyonu diyorlar.' O da tabii sabah mahmurluğu, uyanmış, 'Baba bir daha tekrar et' diyor. Bir daha tekrar ediyor, 'Paraları sıfırlayın' diyor. Ayrıca 'Kardeşini, teyzeni, dayını, amcanı çağır, onlar da yok etsinler, onlar da sıfırlasınlar' diyor. 'Biz hep beraber yapalım bu işi' diyor. Sonra ertesi gün yine telefon ediyor, 'Oğlum paraları sıfırladınız mı?' 'Baba, büyük bir kısmını sıfırladık ama hala elimizde 30 milyon avro var' diyor. 'Onu da sıfırlayın' diyor. 'Olur' diyor. Ertesi gün telefon ediyor, hala 'Birkaç yerde biraz para kaldı' diyor. ‘Onlarla da filan yerde kendimize villa alırız' diyor. Şimdi Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren değerli yurttaşlarıma sesleniyorum; elinizi vicdanınıza koyun, Allah için düşünün, bu ülkede tüyü bitmemiş yetimin hakkı için düşünün, Allah aşkına dünya tarihinde hangi başbakanın evinde bu kadar para var. Ya devletin bankaları var, alın teriyle kazandıysan götür bankaya yatır ama hırsızlık yaptın, parayı oraya yatıramıyorsun. Ben sana hırsız demeyeyim de ne diyeyim? Baş çalan demeyip de ben sana ne söyleyeyim, söyler misin bana?"

Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale'de yatan şehitlerin, güzel bir ülke bırakmak için mücadele ettiğini söyledi.
CHP'nin de çocuklara, şehitlerin emanet ettiği Türkiye'den daha güzelini bırakmak için yola çıktığını dile getiren Kemal  Kılıçdaroğlu, daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında, "Ya koltuğu bırak ya helikoptere bin, başka yere git" dediğini hatırlattı.
Bazı kişilerin, "Hesap sormayacak mısın" diye kendisini eleştirdiğini anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, "Siz hiç merak etmeyin. Bu kardeşiniz, kul hakkı yiyen herkesten hesabını soracaktır. Kaçar mı? Emin olun kaçar. Ben yol gösterdim. Kaç ama kaçtığın ülkeden seni Türkiye'ye geri getireceğim. Bunun da hesabını soracağım sana" ifadesini kullandı.

Gezi Parkı'nda geçen yıl yaşanan gelişmelere değinen Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Millet, ağaç kesilmesin diye Gezi'de eylem yaptı. Gencecik çocuklarımız, bizim çocuklarımız, bu ülkenin çocukları, bir sürü insan, başı açık, kapalı kız kardeşlerimiz, analar, bacılar hepsi oradaydı. Kalktı, 'Bunlar camide içki içiyor' dedi. Allah aşkına caminin imamı, cemaate hitap eden bir kişi, Müslüman bir kişi, 'Camide içki içilmedi kardeşim’ diyor. Sen misin onu söyleyen? 'Bunu alın, sürün' dediler ve imamı sürdüler. Niçin? Doğruyu söyledi diye. Ne söylersen söyle, o imama saygı duyuyorum, doğruyu söylediği için de saygımı sürdürüyorum. Sonra ne söyledi? Kabataş İskelesi'nde başörtülü bir kardeşimize 50-100 kişilik bir grup, üst tarafı açık, ellerinde deri eldivenler, başlarında bilmem neler, 6 aylık çocuğuyla beraber gidiyor, bu kadına saldırmışlar, kadını dövmüşler, bayıltmışlar, üstüne idrarını yapmışlar. Allah aşkına, binlerce kişinin geçtiği bir iskelede. Böyle bir şey yok. Çok şükür bir televizyon kanalı, Kanal D, onlara da yaptıkları habercilik dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyorum, gösterdiler, böyle bir şey yok. Kadıncağız gidiyor, çocuğu da elinde, arabada. Bekliyor, kocası geliyor, kocasıyla gidiyor. Ne kavga, ne dövüş, ne yaralama, ne adam vurma, ne yere yatırma, hiçbiri yok."

Yalan söyleyenden başbakan da belediye başkanı da olmaz
Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın halkı kandırdığını söyledi. Yerel seçimlerin 30 Mart'ta yapılacağını anımsatan Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Kul hakkı yemenin günah olduğuna inanıyorsanız, bunlara oy verirseniz, benim iki elim sizin yakanızda olur. Bunlardan biri gidiyor bir ile. 'Dik dur eğilme, bilmen ne yanında.' 'Dik dur eğilme, kutular yanında, dolarlar yanında. Ayakkabı kutularına paralar sığmıyor. Sadece ayakkabı kutusu olsa razıyız, bakın '30 milyon avro'  diyor, sıfırladıktan sonra 'Daha bitmedi' diyor. Bunlar parayı sıfırladılar. 17 lira para aldı diye 17 ay, bir çocuk, hapse gidiyor, trilyonları götürenler, hapisten çıkıyor. AK Parti’ye oy verenlere sesleniyorum; sizin vicdanınız bunu kabul ediyorsa benim söyleyeceğim bir şey yok ama sizin vicdanınız kabul etmiyorsa demokratik yollardan tepkinizi gösterin, ayın 30'unda sandığa gidin, haramilerin iktidarına hep beraber son verelim. Sizin bir belediye başkanınız var, 'AK Parti'den intikam alacağım, çok kötülük yaptı Yalova'ya. Ben onun intikamını alacağım' diyordu. Yalovalılar da seçti. Yalova'ya belediye başkanı oldu. Sonra ne oldu? Bütün onlardan vazgeçti, başka bir partiye, yani AK Parti'ye geçti. Şimdi o, kendine inanan bütün Yalovalıları kandırdı ve onlara yalan söyledi. Yalan söyleyenden başbakan da belediye başkanı da olmaz."

Kemal Kılıçdaroğlu, vatandaşların, hangi partiye oy vermiş olursa olsun başının üstünde yerleri olduğunu dile getirdi.
Vatandaşlar arasında ayrım yapmayacağını, onları bölmeyeceğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Cumhuriyet'i, demokrasiyi, Mustafa Kemal Atatürk'ü, Çanakkale'yi, şehitlerimizi savunuyorum. Bu topraklarda yaşayan kim olursa olsun, benim başımın üstünde yeri var. Hiçbir ayrım yapmıyorum ve yapmayacağım da. Görüyorsunuz, CHP olarak büyük çabalar harcadık. Yüzde 33 kadın kotası getirdik. İlk kez CHP tarihinde 46 belediye başkan adayımız var. Başı açık, başı kapalı, hepsinin benim başımın üzerinde yeri var. Ayrımcılık yapmayacağız, herkesi kucaklayacağız, oy versin vermesin herkese saygı duyacağız. Bizim belediye başkan adaylarımız da öyle. Seçildikleri andan itibaren kendisine oy versin vermesin hiçbir ayrım yapmadan bütün vatandaşları kucaklayacaklar. Onlarla beraber olacak, onların sorunlarını çözecekler. Çünkü biz başka bir partiyiz. Biz, Türkiye'yi kuran partiyiz. Biz, devleti kuran, demokrasiyi getiren, kadın-erkek eşitliğini, hukukun üstünlüğünü savunan, kul hakkı yememeyi şiar edinen, herkesin inancına, kimliğine saygı gösteren, hırsızlardan hesap sormaya ahdetmiş bir partiyiz, biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz."

    Cumartesi, 01 Mart 2014 13:00

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica