Tanrıkulu, Erdoğan’a soru önergesi

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“Ankara’nın çeşitli yerlerinde yer alan billboard ve reklam panolarında göze çarpan afişte Sizin, Merhum Turgut Özal ve yine Merhum Adnan Menderes’in yan yana fotoğrafı bulunmakta ve sırasıyla “Astınız”, “Zehirlediniz” “Tayyip Erdoğan’ı Yedirmeyiz” sloganları bulunmaktadır.

Bu bağlamda;

1.    Bu afişleri billboardlara, yol üzerindeki reklam panolarına ve köprü üstlerine kim astırmıştır? Bu afişlerin astırılması için talimatı siz mi verdiniz? Eğer siz vermediyseniz bu afişlerin asılması talimatını kim vermiştir?
2.    Bu afişler hangi kurum ya da kuruluşa hazırlatılmıştır?
3.    “Astınız”, “Zehirlediniz” “Tayyip Erdoğan’ı Yedirmeyiz” sözleri ile bu olayda kimler sorumlu tutulmakta ve kimler işaret edilmektedir?
4.    Merhum Turgut Özal’ın zehirlendiği iddia ediliyorsa bu olay kimler tarafından gerçekleştirilmiştir? Adli Tıp’ın sonuçlarına göre Merhum Özal’ın zehirlenmediği raporda da görülmesine rağmen, afişlerde Merhum Turgut Özal için “Zehirlediniz” ibaresi neden kullanılmıştır? Merhum Turgut Özal’ın ölümünün akabinde detaylı inceleme yapılmış mıdır?
5.    Merhum Turgut Özal ve Merhum Adnan Menderes’in ölüm sebeplerinin böyle bir afişte yer alması ve ilaveten aynı afişte “Tayyip Erdoğan’ı Yedirmeyiz” sözü ile verilmek istenen mesaj nedir?
6.    Bu afiş kim ya da kimler tarafından hazırlanmıştır?
7.    Bu afiş çalışmasının maliyeti ne kadardır? Bu maliyet nereden karşılanmıştır? Örtülü ödenekten karşılandığı iddiaları doğru mudur?
8.    Asılan afişten rahatsız oldunuz mu? Bu afişlerin kaldırılması, toplatılması için talimat verdiniz mi?

    Salı, 11 Haziran 2013 16:53

Bağlantılı Konular