"Cemaat ile konuşma kasedim çıkarsa görevimden ayrılırım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk'te yayınlanan 'Aykırı Sorular' programında Gazeteci Enver Aysever'in sorularını yanıtladı.

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile gündemdeki ses kayıtlarını değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iki durum arasında farklılıklar olduğunu söyleyerek, "İki olay arasında dağlar kadar fark var. Bir olay tümüyle özel yaşamla ilgili. Onun faili, özel yaşamı, kontrol eden, denetleyen Recep Tayyip Erdoğan'dır. Şaibeli bir kişidir yani. Onun bilgisi dahilinde gerçekleşen bir olaydır. Bu kadar net söylüyorum. Kendisi talimat verdi. MİT'e bunun faillerini bulun diye kendisi söyledi. Bugüne kadar bulunmadı. Özel yaşamdı. Neden bulunmadı? Siyasetin konusu olmamalıydı. Bugünkü ses kayıtları ise farklı şeyler. Bir hırsızlık olayını anlatıyor. Bir hükümetin, ve onun içindeki bazı bakanların, Türkiye Cumhuriyeti devletini nasıl soyduklarını anlatılıyor. Oğluyla yaptığı görüşmeyi dinledikten sonra ben artık o kişiye Başbakan lafını etmeyeceğim. Şaibeli bir kişidir. Bu ülkede Başbakanlık yapamaz. Aldığı oylar helal değildir. Harama ortak olmuştur. O artık benim dilimde başçalandır" diye konuştu.

Bu şaibeli kişi, bir itiraf yaptı
Kriptolu telefonların da dinlenmesi konusuna değinen Kılıçdaroğlu, "Bir itiraf yaptı. Bu şaibeli kişi, kriptolu telefonları da dinlemişler dedi. Devlet sana kriptolu telefonu, devletin sırlarını konuş çöz diye verdi. Oğlunla kızınla yakınları konuşup yolsuzlukların, hırsızlıkların üstünü kapat diye vermedi. Hayatı yalan üzerine kurulu. Hayatımda bu kadar yalan söyleyen ikinci bir siyasetçi ile hiç karşılaşmadım" dedi. Kılıçdaroğlu, önceden kendilerine kasetlerle ilgili bir istihbarat gelmediğini ancak kasetlerin devamının geleceğini ifade etti.

700 bin liralık saati senin Bakanı'na Reza Zarrab verdi
Cemaat ile işbirliği içinde misiniz? şeklindeki soruya Kemal Kılıçdaroğlu, cemaat ile hiçbir iletişimlerinin olmadığını belirterek, "Ben hiçbir zaman cemaate dönüp şunu söylemedim. Siz ne istediniz de biz vermedik. Kim söyledi? Yolsuzluğu ayyuka çıkmış adam söylüyordu bunu. Şimdi ne oldu 17 Aralık'tan sonra düşman belledi. Neden bu yolsuzlukları ortaya çıkardınız diye. Paralel devlete izin vermeyeceğiz deniliyor. 700 bin liralık saati senin bakanına Reza Zarrab verdi. 4 bakana rüşvet verdi mi? Verdi. Devletin bütün sırlarını bunların Zarrab'a teslim etmediğini kim biliyor. Neden bunu cemaate bağlıyorlar?" diye yanıt verdi.

Devletin bütün sırlarını bunların Zarrab'a teslim etmediğini kim biliyor?
CNN Türk'te yayınlanan 'Aykırı Sorular' programında Gazeteci Enver Aysever'in sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Paralel devlete izin vermeyeceğiz deniliyor. 700 bin liralık saati senin bakanına Reza Zarrab verdi. 4 bakana rüşvet verdi mi? Verdi. Devletin bütün sırlarını bunların, Zarrab'a teslim etmediğini kim biliyor? Neden bunu cemaate bağlıyorlar?" dedi.

Şaibeli kişi istifa etmesi gerekiyor
Kemal Kılıçdaroğlu, kendisinin buna benzer bir ses kaydının çıkması halinde istifa edeceğini ifade ederek, Başbakan Erdoğan'ın istifa etmesi gerektiğini söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu, "Şaibeli bir kişi istifa etmesi gerekiyor. İzzeti ikbal ile çekilmesi gerekiyor. Ne izzet kaldı ne ikbal. Hala bu aşmada yerinde duruyor" dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, iddialar karşında Telekominikasyon İletişim Başkanlığı'nın, telefon görüşmelerini yayınlaması gerektiğini de söyledi.

Utan utan ya bütün dünya bu rezaleti konuşuyor
Türkiye gündeminin Dünya gündeminde yer aldığını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Adalet ve Kalkınma Partisi bizim siyasi yaşamımızda önemli bir partidir. İçerisinde çok değerli insanlar vardır. Her zaman parti grubuna saygıyla görüşlerimi aktardım. Ama bu insanlara değil. O dört bakan daha onurlu çıktı biliyor musunuz? Onların kaydı çıktı, istifa etti. Utan utan ya. Bütün dünya bu rezaleti konuşuyor. Sen Türkiye'yi bu hale nasıl getirirsin? Nasıl içine sindirirsin?" diye konuştu.

Seçimde AKP'nin büyük oranda oy kaybedeceğini düşünüyoruz
AKP'nin seçimlerde büyük oy kaybedeceğini iddia eden Kemal Kılıçdaroğlu, "Sayın Gül ülkenin cumhurbaşkanıdır. Saygıda kusur etmeyiz ama kendisinin Anayasa ile belirlenmiş görevleri vardır. Anayasa'ya açıkça aykırı olduğu bilinen düzenlemeyi hükümetle pazarlık masasına oturup pazarlık yapma gibi bir görevleri yoktur. O nedenle burada biz cumhurbaşkanını eleştiririz. Türkiye kaosa değil, bir dikta yönetimine doğru gidiyor. Mevcut dikta rejiminin oluşmasında cumhurbaşkanının da sorumluluğu ve katkısı var. Bir ülke istihbarat devletine dönüştürülebilir mi? O istihbarat yanlış çıksa ne olacak? Bunlar yürütme organını argodaki yürütme olarak algıladılar. Devleti soydular. Bu ülkenin namuslu, düzgün insanlarına sesleniyorum: Asla umutsuz olmayın. Biz her zorluğu aşarız. Türkiye'nin insandan yana yeni bir anlayışa ihtiyacı var. Seçimde AKP'nin büyük oranda oy kaybedeceğini düşünüyoruz" ifadelerine yer verdi.

Watergate skandalında başkan istifa etmek zorunda kaldı
Özel yaşamla ilgili görüntü ve ses kayıtlarının yayınlanmasına karşı olduğunu belirten Kemal Kılıçdaroğlu, "Özel yaşamla ilgili görüntü ve ses kayıtlarının yayınlanmasını doğru bulmam. Bunlar sıcak siyasetin konusu olmamalıdır. Ama devleti yönetmek üzere iktidar olup devleti soyuyorsanız bunun delilinin resmisi, gayri resmisi olmaz. Amerika'da Watergate skandalını hatırlayın. Mahkeme kararı mı vardı. Yasa dışı telefon dinlediği için kişi, Amerikan başkanlığından ayrılmak zorunda kaldı. Biz de 'Alo Fatih' var. Bu artık sıradan bir şey bizde" diye konuştu.

Meclis Genel Sekreterliği suç duyurusunda bulunacağız
CHP grup toplantısı sırasında Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarını dinlettiği sırada, bazı yayın kuruluşlarının yayından çıkması ile ilgili konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, "Arkadaşlarımız, Meclis Genel Sekreterliği ile ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacak. Orda yargılanması gerekiyormuş. Suç duyurusunda bulunacağız. Özel Tv'ler verir vermez ona bir şey diyemeyiz" dedi.

Seçimlerde Ankara'da da İstanbul'da da çok iyi noktadayız
Yerel seçimlerde CHP'nin başarılı olacağını bunun İstanbul'daki seçimlere de yansıyacağını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Başbakanın yatacak yeri yoktur. Bu ülke hırsız bir Başbakanı sindiremez. O koltuktan bir an önce ayrılmalıdır. Allah böyle bir şeyi kimsenin başına vermesin. Ben çocuklarına üzülüyorum. Sen nasıl çocuklarını böyle kirli işlerin içerisine sokabilirsin? Nedir bu para sevdası? Milyon Ali (Binali Yıldırım) bütün müteahhitlerini İzmir'e yığmış. Parayla İzmir'i alacağını sanıyor. Tıpkı bir zamanlar bir valinin Tuncelilerin oyunu buzdolabı ile alacağını sanması gibi. İzmirliler demokrat, onurlu insanlardır. Oylarını satın alamazsınız. İstanbul'u da alacağız. Ankara'da da İstanbul'da da çok iyi bir noktadayız. Aslında yerel yönetimler CHP'nin işidir. İlk metroyu başlatan, ilk halk ekmekleri kuran, ilk tanzim satışlarını başlatan, ilk çocuklara süt dağıtan, ilk tercihli yolları yapan ve ilk kentsel dönüşümü başlatan CHP'li belediyeler. Ama biz yerinde kentsel dönüşüm yaptık. İnsanları yerlerinden sürmedik. Onlar yaptı" diye konuştu.

CHP Genel Başkanlığı'ndan ayrılırım
Cemaat ile konuşma kasetim çıkarsa CHP Genel Başkanlığından ayrılırım. Ama böyle bir konuşma yok. Başçalan ameliyat oldu, ben gidip sordum. İstifa etmesi gerekir. Ne izzel kaldı ne ikbal...
AKP, siyasal yaşamımızda önemli bir partidir. AKP grubuyla bunu yan yana getirmedim. AKP grubuna hep saygı ile yaklaştım. Hükümetin başındaki kişi ile AKP grubunu yan yana getirmem.
4 bakan daha onurlu çıktı, biliyorsunuz değil mi? Bütün dünya bunu konuşuyor...

Abdullah Gül'e eleştiri
"Abdullah Gül'ün bulunduğu makama saygı duyarak eleştirilerime devam edeceğiz. Cumhurbaşkanı'nın da mevcut dikta oluşumunda sorumluluğu var. Bir ülke istihbaratla yönetilir mi? Cumhurbaşkanının hükümetle pazarlık yapma görevi yoktur. Bunlar devleti soymak üzere geldiler, iktidar oldular. Arkalarında yüzde 50 destek olduğuna inanmıyorum."

Türkiye'nin insandans yana bir siyaset anlaşıyı var.
"Seçimde AKP büyük oranda oy kaybedecek. Bizim özel bir çalışmamız, anketimiz yok. CHP olarak geçmişteki oylarımızın daha ilerisinde olmak isteriz. Sayıştay raporlarını yolsuzlukları ortaya çıkarmasın diye kaçırdılar. Özel yaşamla ilgili görüntü ve ses kayıtlarını ahlaki bulmam. Ama devleti yönetmek üzere iktidar olup, devleti soyuyarsanız bunun delilinin resmisi gayrisi olmaz. ABD'deki Watergate skandalını düşünün, resmi dinlemeler miydi? Ses kayıtlarını yayınladık çünkü özel yaşamla ilgili değildi."

Havuz kanalları
"Alo Fatih"in olduğu kanalların meşruluğu tartışılır, onun ahlaki olarak gitmesi lazım. Adı şaibeye çıkmadığı sürece o kanallara çıkarız. Havuz kanalları ve gazetelerine demeç vermem. Grup konuşmamın kesilmesiyle ilgili olarak Meclis TV ile ilgili suç duyurusunda bulunacağız.
Ben Erdoğan'a değil çocuklarına üzülüyorum. Sen nasıl böyle kirli işlerin içerisine sokarsın. Bu nasıl bir para sevdasıdır? Bu ülke hırsız bir başbakanı sindiremez, istifa etmelidir."


Mansur Yavaş'ın adaylığı
"Sağcılık sevdası falan değil. Cumhuriyetten yana olanların bir araya gelmesi lazım. Güç birliği yapmak lazım. Biz onun için beraberiz. Antakya Belediye Başkanı şu anda CHP'li. Özel kavgalara çok önem vermiyorum. CHP'nin tüzüğü belli, programı belli. Bunları kim kabul ederse başımızın üstünde yeri var. Biz bütün ülkenin yurttaylarından oy isteriz."

Mustafa Sarıgül koltuğa oturacak mı?
"Yarın genel başkanlık koltuğunu Mustafa Sarıgül'e mi devredeceğim. Hayır. Genel başkan nasıl olunur, kurultayla. Ben kalacağım başka hiç kimse gelmeyecek. Yok öyle bir şey. Yarışırız, birisi gelir genel başkan olur."

İstanbul, Ankara ve İzmir
"İzmir'i kaybetme olasılığımız yok. Binali Yıldırım bütün müteaahitlerini oraya yığmış. Parayla İzmir'i satın alacaklarını zannediyor. İstanbul'u da alacağız. Elimizde anketler var. Ankara'da da çok iyi durumdayız. Hayalin ötesinde gerçek olarak ortaya çıkacak."

Melih Gökçek
Melih Gökçek devleti 50 milyon dolar zarara uğrattı.

Nasuh Mahruki
İşçi Partisi'nden olup partimize gelirse büyük bir zevkle kabul ederiz.

Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik "Helikoptere bin ve git" sözleri
"Şaka değildi. En kestirmeden Türkiye'yi terkederse kendi kurtuluşuna da yardımcı olyur. Ben Türkiye'yi düşünüyorum. İnsanları düşünüyorum. Adında şaibe olan biri başbakan olarak kalamaz. Hala koltuğunda oturuyor.  Harama ortak olan bir kişi Türkiye Cumhuriyeti'nde Başbakanlık koltuğunda oturamaz.
Deniz Gezmiş'in mezarına giden karanfil koyan CHP ilk Genel Başkanı benim. Menderes'in de mezarına gidip karanfil koyan ilk Genel Başkan benim.
Ben herkesi severim. Ahmet Kaya'nın Nazım Hikmet'in mezarı nerede? Bunların tamamı bizim değerimiz."


Alevi-sunni çatışması olabilir mi?
"Ben bizim insanlarımızın sağduyusuna güveniyorum. Bunun tipik örneği Hatay'dır. Alevisi, sünnisi ile barış içinde yaşıyorlar. Sağduyuya güveniyorum."

Sırrı Süreyya Önder'in CHP'yi eleştirmesi
"Biz CHP'yiz. Etnik ve inanç üzerinden siyaset yapmayız. Onlar ne yapıyor. Etnik ve inanç üzerinden toplumu ayrıştırıyorlar."

Kürt sorunu
"Kimsenin ölmesini istemeyiz. Bunun önünde engel varsa bunun da kaldırılmasını isteriz. İktidar olursak bir adım neden atmayalım."

Seçimler yapılacak mı?
"30 Mart seçimlerinin olmama ihtimalini düşünmek istemem. Bu ihtimalin olması için Türkiye'nin savaşa girmesi lazım. Türkiye şu anda zaten sıkıyönetim var. Devletin başında çöreklenen birinin hırsızlığını görüyoruz. devletin açıkça soyulduğunu görüyoruz."

Haber: DHA

    Perşembe, 27 Şubat 2014 20:55

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica