"İktidar, paralel devlet iddialarının arkasını güçlendirmek için bu dinlemeleri gündeme getiriyor"

Faruk Loğoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İzmir Milletvekili Rıza Türmen ile gittiği Brüksel'deki temaslarını anlattı.

AB yetkilileri ile Türkiye'deki gelişmelere ilişkin görüşmeler de yaptıklarını belirten Faruk Loğoğlu, "AB yetkilileri, Türkiye’yi birebir, bazı noktalarda bizden daha yakın bir şekilde izliyor" dedi.

Görüşmelerde özellikle internet, HSYK ve MİT'le ilgili düzenlemeleri içeren yasalar üzerinde durulduğunu ifade eden Loğoğlu, “AB, yasaklar konusunda öteden beri rahatsızdı. Bu rahatsızlıklar artmış. 'Olumsuz gelişmelerin farkındayız ama sesimizi daha fazla yükseltir, sert eleştirilerde bulunursak Türkiye'nin AB'den tamamen uzaklaşmasından endişe ediyoruz. Sesimizi dengeli şekilde çıkarmaya çalışıyoruz’ diyorlar" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve iktidarın, Türkiye'nin içinden gelen eleştirilere kulak asmadığını ancak dışarıdan gelen eleştirilere karşı her zaman duyarlı olduklarını savunan Faruk Loğoğlu, bu nedenle AB'nin Türkiye'de eksikliklere işaret etmesinin olumlu olacağını söyledi.

Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin yolsuzluk ve rüşvet olduğunu iddia eden Faruk Loğoğlu, AB'de adaletle ilgili olan 23 ve 24. fasılların açılmasının, AKP'nin yargı bağımsızlığı konusundaki düşünceleri ile ilgili gerçekleri de ortaya çıkarabileceğini söyledi.

"Anayasa, hükümetle pazarlık yetkisi vermiyor"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, internetle ilgili düzenlemeyi içeren yasayı onaylamasının ardından yaptığı açıklamaları anımsatan Faruk Loğoğlu, Anayasa'nın, Cumhurbaşkanı'na hükümetle pazarlık yetkisi vermediğini ifade etti. Faruk Loğoğlu, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Anayasa'nın emrettiği hükümleri yerine getirmediğini söyledi.

Faruk Loğoğlu, yolsuzluk ve rüşvetin üzerini örtmek için atılan adımların, Türkiye'de demokratik ve özgürlük alanlarının daha da daralmasına neden olduğunu vurguladı.Başbakan Erdoğan’ın, daha önce, 'demokrasi trendir, işimi gördükten sonra ineceğim' şeklinde ifade kullandığını belirten Loğoğlu, "Sayın Başbakan demokrasi treninden insin ve bu demokrasi treni Türkiye’de alması gereken yolu alsın" dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Faruk Loğoğlu, 7 bin kişinin dinlendiğine ilişkin haberleri değerlendirdi. Faruk Loğoğlu, dinlemeler konusunun aslında gündeme yeni gelen bir konu olmadığını, şimdi iktidarın, paralel devlet iddialarının arkasını güçlendirmek için bu dinlemeleri gündeme getirdiğini savundu. Faruk Loğoğlu, "Bundan 2 sene, 3 sene, 4 sene önce de dinlemeler vardı. Başta Sayın Başbakan olmak üzere herkes dinlenmekten şikayetçiydi. O zaman hükümetin başında kim vardı, neden bunların üzerine gidilmedi?" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 24 Şubat 2014 10:12

Bağlantılı Konular