Toprak: “AKP’nin yapacağı mitinglerin ne AKP’ye ne Türkiye’ye bir katkısı olmayacaktır"

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, AKP’nin toplumu kamplara bölmekten ve gerginlik siyaseti izlemekten vazgeçmesi gerektiğini belirterek, “AKP iktidarını kaybetmemek uğruna Türkiye’yi felakete sürüklemektedir” dedi.

Erdoğan Toprak’ın Açıklaması Şöyle: “Başta sayın Başbakan olmak üzere AKP’nin kurmayları demokrasiye, huzura ve toplumsal barışa hizmet etmeyen bir eylem ve söylem içindedirler. Başbakanın dün yaptığı konuşma bütün yurtta tepkiyle karşılanmıştır. Diğer yandan polis şiddeti artarak devam etmektedir ve bu var olan gerilimi daha da arttırmaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz, insanlarımızı sağduyulu olmaya çağırırken AKP iç barışı bozan çağrılar yapmaktadır. Biz gerginlikleri sonlandırmaya çalışırken AKP gerginlikleri tırmandırmaktadır. Biz medyayı doğru ve sağlıklı bilgiler vermeye davet ederken AKP medyaya gerçek olmayan haberler yaptırmaktadır. Ama AKP şunu unutmaktadır, belediyelerin imkânlarını kullanarak ve zorla miting alanına vatandaşlarımızı taşıyarak güç gösteri yapmak güçlü olmanın göstergesi değil zayıf olmanın belirtisidir.

AKP demokrasini sınavını verememiştir. Demokraside iktidar partisini protesto etmek son derece doğal bir eylemdir. Doğal ve demokratik olmayan AKP’nin yaptığı gibi protestoculara karşı zor kullanmaktır.

Bütün bu yaşanan gelişmeler AKP’nin iktidarını kaybetmeye başladığını göstermektedir. Ancak demokrasilerde iktidara gelmek nasıl normal bir süreçse iktidardan gitmek de normal bir süreçtir. AKP bunu anlamalıdır. Partiler iktidarını kaybedebilirler ama ruh sağlığını kaybetmemeliler. AKP’nin yapacağı mitinglerin ne AKP’ye ne Türkiye’ye bir katkısı olmayacaktır. AKP neden güç kıyaslaması yapmaktadır? AKP iki gücün karşılaşmasının ya da çatışmasının provasını mı yapmaktadır? Bunlar son derece tehlikeli ve geri dönüşü olmayan adımlardır. AKP’yi sağduyulu olmaya davet ediyoruz.”

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 10 Haziran 2013 14:31

Bağlantılı Konular