Tanrıkulu, MİT gelişmesini Başbakan'a sordu

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

Özel hayatın gizliliğinin yasal ve anayasal güvence altına alındığı Türkiye’de istihbarat birimlerinin bu yasaları hiçe sayan uygulamalarıyla çok sık karşılaşıyoruz. AKP iktidarı boyunca giderek artan yasadışı telefon dinlemeleri, kişilerin özel hayat bilgilerinin yasadışı yollardan elde edilerek yargı konusu yapılması veya kamuoyuna ifşa edilmesi gibi sayısız vakayla karşılaştığımız halde, bu politikadan geri durulmuyor.

Gezi Parkı olayları da göstermiştir ki, halkı hiçbir baskı rejimi dilediği kadar baskı altında tutamaz. Baskı arttıkça direnç de artar. İstediğiniz kadar kamera koyun, telefon dinleyin veya kişilerin tüm bilgilerini elde edin, bütün bu uygulamalar halkın demokratik tepkilerini ortaya koymasına engel olamaz. Ancak yurttaşların devlete, adalet sistemine olan güveni her geçen gün daha da zayıflar.

10 Haziran 2013 tarihli Taraf Gazetesi’nin haberine göre Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Türk Hava Yolları’yla uçan yurttaşların veya Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda okuyan öğrenci ve ailelerinin tüm özel bilgilerini, attıkları e-postaları söz konusu kurumlarla yaptığı protokoller dolayısıyla elde edebiliyor.

Kişilerin özel bilgilerini MİT’in herhangi bir kurumdan alması veya herhangi bir kurumun bu bilgileri paylaşması suç olduğu gibi hiçbir kurumsal etiğe de sığmaz.  Eğer bu uygulama doğruysa, sorumluların derhal yakalanıp yargı önüne çıkarılması gerekmektedir.

Bu bağlamda;

1. MİT’in Milli Eğitim Bakanlığı ve THY ile yaptığı protokoller dolayısıyla kişilerin özel bilgilerini edindiği doğru mudur? Bu protokoller hangi hukuka göre hazırlanıp imzalanmıştır?
2. Söz konusu uygulama başlamış mıdır?
3. Bu uygulamayla yurttaşlar hangi maksatla fişlenmektedir?
4. Şu ana kadar kaç yurttaşımız bu protokoller icabı izlenip kişisel bilgileri MİT’e aktarılmıştır?
5. Söz konusu uygulamanın suç olduğunu kabul ediyor musunuz?
6. Yurttaşları fişlenmeyen, kişisel bilgilerini edinen istihbarat birim yöneticileri başta olmak üzere bu suçu işleyen tüm kişilerin ortaya çıkarılıp yaptıkları bu hukuksuzluk yüzünden yargı önüne çıkarılması için herhangi bir çabanız olacak mı?”

    Pazartesi, 10 Haziran 2013 14:22

Bağlantılı Konular