"Ukrayna'daki demokrasi ve hukuk devleti sorunları Türkiye'de de var"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, CHP Izmir Milletvekili Rıza Türmen ile CHP AB Temsilcisi Kader Sevinç’le  birlikte Brüksel’de Avrupa Sosyalist Partisi (PES)'in Dış İlişkiler Komitesi toplantısına katıldı.

Avrupa çapındaki dış politika uzmanı yöneticileri ortak bir dış politika çizgisi belirlemek için bir araya getiren Avrupa Sosyalist Partisi (PES) Dış Politika Komitesi'ne katılan Faruk Loğoğlu ve Türmen Komite toplantısının gündeminde yer alan Ukrayna'daki son gelişmeler, Ortadoğu barış süreci, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı, Suriye ve Cenevre II görüşmeleri hakkında açıklamalarda bulundular.

Faruk Loğoğlu ve Rıza Türmen'in açıklamalarında özellikle şu görüşlere yer verildi.

"Ukrayna'da demokrasi mücadelesi veren topluma Avrupa Birliği'nin yapıcı ve somut bir perspektif sunması çok önemlidir. Batının bu perspektifi sunmak ve sürdürmekte içine düşeceği eksiklik önemli zararlara yol açabilir. Ukrayna’daki demokrasi ve hukuk devleti sorunları Türkiye'de de var. Gezi olayları da buna bir tepki olarak ortaya çıkmıştı. Ukrayna'daki devlet şiddetinin bir benzerinin Türkiye’de de yaşanmasını istemiyoruz. Onun için AB’nin ortak değer sistemimizdeki demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti gibi ilkelere sahip çıkmasını ve bu değerleri daha güçlü savunmasını bekliyoruz.

Cenevre II görüşmelerini önemsiyoruz. Suriye politikasını sonuç almaya yönelik tekrar gözden geçirmek gerekmektedir. Suriye konusunun, bir komşu ülke olarak, Türkiye için insanı yardımdan terörizme uzanan farklı boyutları da bulunmaktadır. Bunu da göz önüne alarak muhalif hareketlerle ve Esad yönetimi ile de diyalog kurulabilmesi Suriye'nin demokratik geleceğinin tesisi için önemlidir. Özellikle son gelişmeler ve diyalog çabası da değerlendirildiğinde İran’ın da bu denklemin dışında bırakılmaması gerekir.

Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'nı CHP olarak önemsiyoruz. Hükümet ile bizim politikalarımız arasında paralellik gösteren çok az politika alanından birisi de bu. Türkiye, dünya ticaret ve yatırım ortamını temelden etkilemesi muhtemel olan böyle önemli bir oluşumun dışında kalmamalıdır. Uzun zamandır Gümrük Birliği’nin parçası olan ve üçüncü ülkelerle yapılan serbest ticaret anlaşmalarından da etkilenen AB’ye katılımcı ülke konumundaki Türkiye’nin TTIP müzakerelerine entegre edilmesinin sağlanması Avrupa için bir sorumluluktur. Türkiye’de güçlü bir demokrasinin hayata geçirilmesinin savunucusu olan kesimler Avrupa’dan anlayışın ötesinde bu yönde etkili girişimler ve çaba beklemektedir."


Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komitesi Üyesi milletvekili Richard Howitt, Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Direktörlüğü ve AB Dışişleri Bakanlığı (Avrupa Dış Eylem Hizmeti -  EEAS) ile görüşmelerde bulunacak olan Faruk Loğoğlu, Rıza Türmen ve Kader Sevinç CHP’nin “İnternet Özgürlüğü” ve "Yargı Bağımsızlığı" konularındaki görüş belgelerini de muhatapları ile paylaştılar.

    Cuma, 21 Şubat 2014 13:16

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica