"Taşeron ve mevsimlik işçi olarak çalıştırılan işçinin vebali hükümetin boynunadır"

Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, orman işçilerinin sorunlarını anlatarak, "Taşeron ve mevsimlik işçi olarak çalıştırılıp sosyal hakları gasbedilen birçok işçinin vebali bu hükümetin boynunadır" dedi.


Orman fidanlıklarında çalışan işçilerin güvenceden yoksun bir şekilde hizmet verdiğini belirten Nurettin Demir, defalarca gündeme getirmelerine rağmen söz konu işçilerin sorunlarının çözülmediğini kaydetti.

Kadın ve erkek işçilerin yevmiyelerinin farklı olduğuna dikkati çeken Nurettin Demir, kadınların günlük 30, erkeklerin 33 lira aldığını ifade etti. Bunların iyimser rakamlar olduğunu anlatan Nurettin Demir, "şçilerin yevmiyelerinin 3 lira ile 30 lira arasında değiştiğini söyledi.

Nurettin Demir, şöyle devam etti:  "Asıl vahim konu ise işçiler sigortalı çalıştırılmıyor. Bakanlık bizzat kendi üst işveren kimliği ile işletmesinde sigortasız işçi çalıştırılmasına göz yumuyor. Bunun yanında işçiler, 'sertifika alırsanız sigortalanırsınız' diye kandırılıyor. Sertifika için 30 lira alınıyor ama hiçbir değişiklik olmuyor. Bu işçilerin haklarının, emeklerinin karşılığını kimler sömürüyor, kimler aralarında paylaşıyor? Orman fidanlıklarında çalışırken iş kazası geçiren, sakat kalan, ölen işçilerimiz ne olacak?"

AKP döneminde taşeron işçi sayısının arttığını söyleyen  Nurettin Demir, 2002 yılında 387 bin olan taşeron işçi sayısının bugün 2 milyona ulaştığını ifade etti. Demir, aynı iş yerinde aynı hizmeti yapan ‘taşeron, kadrolu, mevsimlik, geçici’ adları altında işçiler çalıştırıldığını söyledi. Nurettin Demir, "Bu ülkede taşeron ve mevsimlik işçi olarak çalıştırılıp sosyal hakları gasbedilen birçok işçinin vebali bu hükümetin boynunadır" dedi.

"Komplo hazırlama konusunda becerikliler"
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nurettin  Demir, " Mustafa Sarıgül'ün adaylığının Fettullah Gülen’e bildirildiği yönündeki ses kayıtlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Haberin doğru olduğunu zannetmiyorum. Hükümet, 17 Aralık'tan sonra yolsuzluk ve tapelerin ortaya çıkmasından sonra 'bunları nasıl gizleyebilirim' düşüncesiyle insanların kafasını karıştıracak pek çok şey yaratıyor. Bunun bir komplo olduğunu düşünüyorum, inanmıyorum.
İktidar, bugün çevresinde cemaate çok yakın insanlarla hala içiçedir. İktidar, Başbakan, son olayları 'paralel devlet' adı altında sulandırmaktan başka bir şey yapmamaktadır. Seçim dönemine giriyoruz. Yükselen bir CHP var. İktidar, Başbakan, CHP’nin kamuoyunda bu kadar yükselişinin önünü kesmek için her gün mizansen yaratacaklar. Komplo hazırlama konusunda becerikliler."

    Çarşamba, 19 Şubat 2014 16:51

Bağlantılı Konular