"Gerçek olmayan bir iddia ile ülkemizde 'ayrışma' mı yaratılmaya çalışılmaktadır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan'a Gezi Olayları sırasında, gerçekleşmemiş bir olayın neden gerçekleşmiş gibi gösterildiğini sordu.


Gezi Olayları sırasında 1 Haziran günü göstericilerin başörtülü bir vatandaşımıza saldırarak insanlık dışı muamelede bulunduklarını ve olayla ilgili görüntüleri yakın bir zamanda kamuoyuna sunacağınızı belirtmiştiniz.

Olayla ilgili olarak 11 Haziran 2013 tarihinde AKP Grup Toplantısında  "Benim başörtülü kızlarıma, başörtülü bacılarıma saldırdılar. Bu olaylarda bile çok önemli bir yakınımın gelinini, Başbakanlık ofisimin yanında, yerlerde süründürdüler, kendisini çocuğunu taciz ettiler. Bu mudur özgürlük, çevrecilik? Bütün bunlara sabır sabır dedik. Ben bütün bunlara karşı halkımın duyarlılığı adına, Kuzey Afrika'dan dönerken iki saatte toplanan İstanbullu bir şey dile getirdi aslında. Asıl özgürlük budur dediler." açıklamasını yapmıştınız ancak aradan aylar geçmesine rağmen herhangi bir görüntü kamuoyuna sunulmamıştır.

İddia ettiğiniz olaya ilişkin görüntüler 13 Şubat 2014 tarihinde yayınlanmış ve görüntülerde iddia edilen başörtülü vatandaşımıza yönelik hiçbir şekilde insanlık dışı muamele ve saldırı eyleminin gerçekleşmediği tüm açıklığıyla kamuoyuna sunulmuştur.

Bu bağlamda;
1- Gerçekleşmemiş bir olayın olmuş  gibi gösterilme sebebi nedir?
2- Gerçek olmayan bir iddia ile ülkemizde bir tür "ayrışma" mı yaratılmaya çalışılmaktadır?
3- Bazı gazetelerin ve çalışanlarının olmamış bir olayı olmuş gibi göstererek Türkiye’de bir tür kutuplaştırıcı ortam oluşmasına sebep olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise bu durum etik midir?
4- Benzer durumlar sebebiyle 2002-2014 yılları arasında görevinden ayrılan gazeteci sayısı nedir?
5- Konu ile ilgili olarak kamuoyuna tarafınızdan açıklama yapılacak mıdır? Gezi Olayları esnasında ve sonrasında yapmış olduğunuz açıklamalarla ilgili olarak özür dileyecek misiniz?
6- Dünyada yaşanan bu tür olaylar göz önüne alındığında, konu hakkında sorumlular gereğini yaptıklarından, açıklamalarınızla hem kamuoyunu hem de vatandaşları yanıltmanız sonucunda Başbakan olarak siz de aynı hassasiyeti gösterip gereğini yapacak mısınız?
7- Konu ile ilgili olarak yurttaşlarımızın tarafınıza dava açması durumunda tavrınız ne olacaktır?

    Pazar, 16 Şubat 2014 13:25

Bağlantılı Konular