"Dinleme yapıldıysa, TİB'deki kayıtların yok edilmiş olma ihtimali var mıdır?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na soru önergesi verdi.


"23 Aralık 2013 tarihinde TİB Başkanlığı’na atanan Cemalettin Çelik'in kardeşinin El Kaide'nin operasyon hücresinde görevli olduğu iddia edilmektedir. İzmir'de avukatlık yapan kardeşi ve aynı hücrede görevli 4 arkadaşı hakkında Ankara’da bir tür saldırı hazırlığında bulunduklarına dair ihbar geldiği, şahsın İzmir Emniyet İstihbaratınca da uzun zamandır takip edildiği, 4 kişinin örgütün Suriye ayağında görevli bir diğer kişi ile birlikte eylem hazırlığında olduğu, ayrıca, TIB Başkanı'nın kardeşinin hücrenin haber alma sorumlusu olarak çalıştığı iddiası öne sürülmektedir.

Bu bağlamda;
1- Söz konusu iddialar doğru mudur? İddialar doğru ise, konu hakkında acil yasal inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır?
2- TİB Başkanı Cemalettin Çelik’in kardeşi olduğu belirtilen kişinin El Kaide bağlantısı olduğu gerekçesiyle takip edildiği ve bağlantılarının tespit edildiği iddiası doğru mudur?
3- Söz konusu istihbari çalışmalar hakkında işlem yapılmış mıdır?
4- Yapılmışsa bu işlemler nelerdir?
5- Konu ile ilgili dinleme yapıldıysa, bu dinlemelerin, Başkanlığını Cemalettin Çelik’in yaptığı TİB Bünyesinde yapılmış olması, işlemlerin sonucunu nasıl etkileyecektir?
6- Dinleme yapıldıysa, TİB’deki kayıtların yok edilmiş olma ihtimali var mıdır?"

    Cuma, 14 Şubat 2014 19:08

Bağlantılı Konular