“Kankaların arası neden bozuldu?”

Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakan Erdoğan’ın “faiz lobilerine” yönelik eleştirisiyle ilgili olarak, “Sayın Başbakan siz yıllarca bu ‘lobilerin kankası’ olmadınız mı? Oldunuz. Şimdi bu lobilerle aranızı bozan nedir?” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, CHP Çorlu İlçe Başkanlığı’nda yaptığı basın toplantısında, herkesin olduğu gibi hükümetin de Gezi Parkı olaylarından ders çıkarması gerektiğini ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın demokrasiyi günü geldiğinde inilecek bir tramvay olarak gördüğünü ve sadece 4 yılda bir ortaya konan bir sandıktan ibaret zannettiğini ifade eden Öztrak, Başbakan’ın olaylara karşı gösterdiği tavrın ülkeye faturasının giderek ağırlaştığını belirtti.

Afrika’nın sıcağı gevşetir derken…
Öztrak, Gezi Parkı olaylarının ortasında Kuzey Afrika gezisine çıkan Erdoğan’ın ilk durağı olan Fas’a seyahati öncesinde yaptığı açıklamalarla Türkiye’de siyasi bir krizin fitilini ateşlediğini ve Borsa’nın adeta yere çakılmasına sebep olduğunu belirterek, “Belki Kuzey Afrika’nın sıcak havası Başbakanı biraz gevşetir, aklıselime dönmesi için bir fırsat olur, biraz soluklanır diye düşünürken Başbakan bu sefer Tunus’tan ortamı gerecek söylemlerine devam etti” dedi. Öztrak, Başbakan’ın dört günlük Afrika gezisinin Türkiye maliyetinin büyük olduğunu, 580 milyar TL olan borsadaki şirketlerin değerinin bu sürede 68 milyar TL eridiğini, açıklamaların ardından dolar kurundaki artışın Türkiye’ye kur farkından maliyetinin 10,2 milyar TL; reel sektöre maliyetinin ise 3,4 milyar TL olduğunu ifade etti.

ABD ve  IMF ile nikahı kıyan kendisi değil mi?
Erdoğan’ın Türkiye’ye döndüğünde yaptığı “faiz lobisini” suçlayan sözlerini anımsatan Öztrak, “Başbakan, demokrasiyle bağdaşmayan eylem ve söylemlerinin millete faturasının sorumluluğunu faiz lobisine atmış. Ben çok açıkkonuşacağım. Sayın Başbakan, iktidara geldiğinizde ve daha henüz Başbakan bile olmamış iken, ABD’ye ve IMF’ ye gidip faiz lobisi ile nikâh kıyan siz değil miydiniz?” diye sordu.

Başbakan faiz lobilerinin “kankası”
Erdoğan’ın suçladığı faiz lobisinin gücünün demokratik tepkilerini ifade eden gençlere yetmeyeceğini, “babasından başka baba istemeyen” yurttaşlara gücünün yetmeyeceğini, vatandaşa orantısız güç uygulayan müdahaleleri yaptıramayacağını belirten Öztrak, “Faiz lobisi tek bir şey yapar. Başbakan ve iktidar ile ‘kanka’ olmaya çalışır. Sayın Başbakan siz yıllarca bu ‘lobilerin kankası’ olmadınız mı? Oldunuz” dedi.

Cari açığını finanse ederken iyiydi, şimdi ne oldu?
AKP hükümetinin Türkiye’de üretmeden, “paradan para kazanan”, fakirin fukaranın parasını faiz diye alıp götüren lobilerle kol kola yürüdüğünü söyleyen Öztrak, Erdoğan’ın hesaplar ters dönünce faiz lobilerinden şikâyet etmeye başladığını belirtti. Öztrak, AKP iktidarı öncesindeki 52 yılda Türkiye’nin 44 milyar cari açık verdiğini, AKP’nin 10 yıllık iktidarında ise cari açığın patlama yaparak 333 milyar dolara çıktığını belirten Öztrak, “Açığı 10 yılda 7,5 kat artırdınız. Peki, bu cari açığı faiz lobisinden aldığınız paralarla kapatmadınız mı? Şimdi niye bu lobilerden şikâyet ediyorsunuz? Bu lobilerle aranızı şimdi bozan nedir?” dedi.

Ekonomiyi faiz lobilerine teslim etti
Başbakan Erdoğan’ın “Bu milletin alın terini onlara yedirtmeyeceğiz” dediği faiz ve rant lobisinin sadece geçen yıl, Türkiye’de borçlanma kâğıtlarından dolar bazında yüzde 21, borsada yüzde 63 para kazandığını belirten Öztrak, Başbakan’ın şimdi “esip gürlediği” faiz ve rant lobisinin, sadece alın terini değil, fakir fukaranın, garip gurebanın parasını da alıp götürdüğünü belirtti. Öztrak, “Sayın Başbakan ve iktidarı ailelerimizi ve şirketlerimizi hızla borçlandırdı. Ekonomiyi sıcak paraya bağımlı hale getirdi. Başbakan’ın kendisi faiz lobisi ile kanka olurken; ülke faiz lobisine mahkûm oldu” dedi.

Lobilerin işini kolaylaştıran kendisi
AKP’nin yanlış ekonomi politikaları sonucu, 2012 yılında ailelerin borcunun 10 yıl önceye göre yüzde 4 bin 376 artarak 300 milyar TL’ye çıktığını, ülkenin dışarıya net finansal borcunun, reel kesimin döviz açık pozisyonunun ve kısa vadeli dış borçlarının kat kat arttığını ifade etti. AKP’nin biriken tüm sorunlara karşın, ekonomide güvenlik çapaları oluşturmak yerine çapaları daha da gevşettiğini ve ekonomiyi kırılgan hale getirdiğini anlatan Öztrak, “Tüm bunlar ekonomiyi iç ve dış şoklar karşısında savunmasız bıraktı.  Başbakanın şimdi şikâyet ettiği faiz lobisinin işini kolaylaştırdı” değerlendirmesinde bulundu.

Cinci hocaların aklına uydular
Sıcak para ile şişirilen bir ekonominin “duvarları camdan yapılma bir ev” gibi hassas olduğunu, bu konuda hükümeti birçok defa uyardıklarını söyleyen Öztrak, “Bizi dinlemeyen AKP hükümeti Cinci Hocalarının reçeteleriyle ekonominin derdine derman aradı. Biz ülkeyi sıcak paraya mahkûm etmeyin, memlekette ne sanayi ne rekabet gücü bıraktınız, yapmayın derken; AKP hükümeti faiz lobisi ve cinci hocalarının aklına uydu, elbirliği ile ülkeyi gazino ekonomisi haline getirdiler” dedi.

Hesabın döndüğü güne geldik
Erdoğan’ın AKP hükümetleri döneminde faiz lobileri ile yaşadığı balayının sona ermeye başladığını, bu yüzden de faiz lobilerini suçladığını kaydeden Öztrak, “Başbakanın çıkarıp attığı eski gömleğin rahmetli sahibinin güzel bir sözü vardı: Hadi oradan! ‘Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner’ derler. Anlaşılan hesabın döndüğü o güne gelmiş bulunuyoruz” diye konuştu.

AKP balon ekonomisinin sınırlarına geldi
Başbakan’ın bugüne kadar beraber yürüdükleri faiz lobisinden neden birden bire ayrı düştüklerini halka açıklaması gerektiğini ifade eden Öztrak, AKP’nin Türkiye’nin uygulanan “balon ekonomisinin” ve “faiz-rant-inşaat üçgeninde götürülen ekonomik modelin” sınırlarına gelindiğini belirtti. Son iki hafta yaşanan tüm ekonomik gelişmelerin buna işaret ettiğini söyleyen Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin üyesi olduğu OECD gibi uluslararası kuruluşlardan tutun da, uluslararası banka ve aracı kurumların raporlarında Türkiye ‘en kırılgan ekonomiler’ listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Bunlar hayra alamet değil arkadaşlar.”

Ekonomiyi bu hale getiren başbakan ve iktidarı
Dünya ekonomisi artık yeni bir döneme girdiğinin sinyallerini verdiğini, ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke’nin parasal genişlemenin sonuna gelindiğinin işaretlerini verdiği açıklamasıyla tüm dünya borsalarında şişmiş balonların sönmeye başladığını belirten Öztrak, Türkiye’nin bu gelişmeden kırılgan ekonomisi nedeniyle çok daha fazla etkilendiğini belirterek özetle şunları söyledi:

“Bu ekonomiyi Bernanke’nin ağzına bakar hale getiren elbette ki Taksimdeki vatandaşlar ve onlara diğer illerde destek veren halk değil. Ekonomiyi Bernanke’nin ağzına bakar hale getiren; Başbakan ve onun iktidarıdır.”

Başbakan gerilimi düşürmezse istikrar tehlikede
Yaşananların çözümü için tek bir özür ve özeleştirinin yeterli olduğunu belirten Öztrak, Türkiye’nin seçim ve olası referandum dönemine girdiği bu kritik dönemde Başbakan’ın “aklıselime dönmemesi” halinde toplumsal gerilimin artacağını, siyasi istikrarsızlığın ve buna bağlı olarak ekonomik istikrarsızlığın hızla artacağını ifade etti. Öztrak, “Bu inatlaşma sürerse Tayyip Erdoğan tek parti iktidarında siyasi istikrarsızlık yaratma becerisini gösteren ve zaten zor durumda olan ekonomiyi krize sokarak, vatandaşının evinin tapusunu, arabasının ruhsatını elinden alan bir başbakan olarak tarihteki yerini alacaktır” diye konuştu.

    Cuma, 07 Haziran 2013 15:52

Bağlantılı Konular