"Etlik Kampüsü’ne taşınacak hastanelerin yerlerine, alışveriş merkezi inşa edileceği iddiası doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Ankara Etlik Sağlık Kampüsü'ne taşınacak hastanelerin yerlerine alışveriş merkezi yapılacağı iddialarını gündeme getirdi.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle;

"Ankara Etlik Sağlık Kampüsünün, Türk-İtalyan şirketleri ASTALDİ-TÜRKERLER ortaklığıyla üç yılda tamamlanacağı, 2 milyar 400 milyon TL’ye mal edileceği ve 25 yılda devletten 8 milyar lira kira alacağı iddiaları mevcuttur. ASTALDİ-TÜRKERLER firmasının devletten yılda 319 milyon lira kira alacağı ve bu rakamın enflasyon oranına göre her yıl yeniden belirleneceği de yine iddialar arasındadır.

Firmanın, kampüste bir ana ve 7 dal hastanesinin inşaatını da üstleneceği, bina ve hastane tefrişatıyla birlikte 2.4 milyar liralık yatırım yapacağı ve 25 yıllık işletme süresinin ardından sabit yatırımlar da dahil anahtarları Sağlık Bakanlığı'na teslim edeceği ifade edilmektedir.

İnşaatlarının tamamlanması ardından Numune Hastanesi, Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Doktor Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ulus Devlet Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi, Doktor Zekai Tahir Burak Kadın ve Doğum Hastanesi Etlik Kampüsü’ne taşınacaktır.

Bu bağlamda;

1- İnşaatların tamamlanmasının ardından Etlik Kampüsü’ne taşınacak hastanelerin yerlerine, otel, alışveriş merkezi gibi alanlar inşa edileceği iddiası doğru mudur?
2- 2.4 Milyar TL’ye mal edilecek hastane kampüsü için neden 8 Milyar lira ödenecektir?
3- Ankara Etlik Sağlık Kampüsü için hangi maliyet yöntemleri ile 8 Milyar TL tutarında maliyet belirlenmiştir?
4- Gerçek maliyetlere göre en fazla 1 yıl içerisinde yatırım kendisini amorti edebilecekse,neden fazla maliyete göz yumulmaktadır?
5- Numune Hastanesi, Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Doktor Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ulus Devlet Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi, Doktor Zekai Tahir Burak Kadın ve Doğum Hastanesi alanlarının otel, alışveriş merkezi gibi ticari alanlara dönüştürülmesi sürecinde de ASTALDİ-TÜRKERLER grubuna öncelik tanınacağı iddiaları doğru mudur?"

    Pazar, 09 Şubat 2014 09:45

Bağlantılı Konular