"Antik Roma Şehri'ndeki mozaiklerden kayıp olanlar bulunmakta mıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İzmir'de ortaya çıkan Antik Roma Kenti bulunan alanın bir perakende şirketine depo olarak verileceği iddialarını sordu.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“2012 Ekim ayında İzmir’in Kemalpaşa İlçesi'nde bir perakende şirketinin depo olarak kullanacağı alanda yapılan sondaj kazısında M. S. 4. Yüzyıl'a ait Antik Roma Kenti ortaya çıkarılmış, yapılan kurtarma kazısı sonrasında "Batı’nın Zeugması" denebilecek zenginlikte mozaikler bulunmuştur.

Bu bağlamda;
1- Depo olarak kullanacağı alanda sondaj kazısı yaptıran perakende şirketinin ismi nedir? Şirketin yöneticileri ve ortakları kimlerdir?
2- Kemalpaşa İlçesi'nde perakende şirketine depo olarak verilecek alanda M. S. 4. Yüzyıl'a ait Antik Roma Kenti bulunduğu bilinmesine rağmen, bu alanın, yine de ilgili şirkete verildiği iddiası doğru mudur?
3- İddia doğru ise, arazi hangi yetkililerin onay ve imzalarıyla ilgili perakende şirketine verilmiştir?
4-  İzmir’de 1. Derece Sit Alanı araziden antik mozaiklerin kaldırtıldığı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, bu talimatı kim ya da kimler vermiştir?
5- Antik Roma Şehri'ndeki mozaiklerden kayıp olanlar bulunmakta mıdır? Bulunmakta ise sorumluları hakkında yasal işlem yapılmış mıdır ya da yapılacak mıdır?
6- Müze Müdürlüğü’ne baskı yapılarak, üzeri "Geotekstille" örtülerek inşaata devam edildiği iddiası doğru mudur?
7- Batı’nın Zeugması olarak değerlendirilen Antik Roma Kenti üzerindeki alanın  ilgili perakende şirketi tarafından depo olarak kullanılmasına ve mozaiklerin taşınmasına karşı çıkması nedeniyle bir Bakan'ın kabine dışında bırakıldığı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise bu "Bakan" kimdir?”

    Cuma, 07 Şubat 2014 17:27

Bağlantılı Konular